Unistad aiast, aga elad korteris? Või sooviksid oma linnakodu aknalaual, rõdul või terrassil veidi maitsetaimi ja köögivilju kasvatada, kuid ei tea, kust alustada? Eksperdid jagavad lihtsaid nõuandeid, mida pead teadma oma linnaaia rajamiseks ja annavad soovitusi taimedeks, mis sobivad hästi nii kevadel kui ka suvel külvamiseks.  

  • Toit ja aiandus
  • 29. mai 2023
  • Foto: Mustamäe kogukonnaaia kõrgepeenrad. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

„Enamik taimi saab väga lihtsasti ja väikese ettevalmistusega kodus aknalaual või rõdul kasvatada. Oluline on meeles pidada, et taimed vajavad edukaks kasvamiseks piisavalt päikest, õiget kastmist ja sobivat mulda. Kasulik on lisada taimedele vastavalt vajadusele ka väetist, kuid kogustega tuleks kindlasti ettevaatlik olla,“ sõnas taimeentusiast Tiia Päkk. Tema sõnul on sel moel alati käepärast värsked rohelised taimed ja köögiviljad, mille kasvatamine ei koorma keskkonda. 

 

Kasvata ise maitsetaimi ja köögivilju

 

Kevad ja suvi on taimede kasvatamiseks kõige ideaalsem aeg, kuna edukaks kasvamiseks on vajalikud tingimused - valgus ja soojus - tagatud juba looduse poolt. „Alustavale aednikule on maitsetaimed nagu mündid (piparmünt ja sidrunmeliss), petersell, basiilik, salatiroheline ja roheline sibul hea valik aknalaua või rõdu kasvatamiseks,” sõnas Päkk.

Veelgi lihtsam valik on kasvatada mikrorohelisi.

„Mikrorohelised on noorte taimede varased kasvufaasid ehk väikesed titataimed, mis nopitakse kasvukohalt enne taime täiskasvanud staadiumisse jõudmist. Mikrorohelisteks võivad olla enamik köögiviljade, ürtide ja roheliste taimede sordid nagu rukola, petersell, koriander, basiilik, redise-, päevalille- ja lehtkapsaidud ning paljud teised. Need on rikastatud vitamiinide ja toitainetega ning neid saab kasutada erinevate roogade kaunistamiseks, sest need teevad iga võileiva, salati või muu toidu vägagi atraktiivseks,“ kirjeldas Päkk.

Linnaaias saab lihtsasti kasvatada ka mitmesuguseid köögivilju. Päkki sõnul alustavad usinamad aednikud taimede ettekasvatamisega juba näiteks varakevadel, et suve hakul noored taimed eraldi pottidesse-anumatesse ümber istutada. Siiski on ka palju taimi, mida ei pea ette kasvatama ning võib otse kasvukohale külvata. Heaks näiteks on redis, mis on väga kiirekasvuline juurvili, sest saavutab juba 3-4 nädalaga noppimisvalmiduse.

„Linnakorteris saab ilma ettekasvatamiseta edukalt kasvatada isegi erinevaid tomatisorte, baklažaani ja kurki. Ehkki kurki kasvatades tuleb hoolitseda, et taimele oleks tagatud toestus ja rikkalik niiskus. Suveajal sobib suurepäraselt kasvatamiseks ka paprika. Nii pottides kui ka avamaal saab kasvatada erinevaid sorte nagu magus paprika või tuline tšillipipar,“  sõnas Päkk. 

 

Neli nippi alustavale aednikule

 

Tiia Päkk jagab algajatele rohenäppudele ka mõned lihtsad soovitused:

  • Leia taimede kasvatamiseks hajutatud päikesevalgusega kasvukohad. „Kui taimedel on aknalaual piiratud päikesevalgus või kui need asuvad liiga kuumas ja päikesepaistelises kohas, võivad nad jääda kiduraks või saada päikesest põletatud. Seega hoia kindlasti oma taimedel pidevalt silm peal, et nad saaksid piisavalt, kuid mitte kõrvetavat päikesevalgust ning jälgi, et muld oleks pidevalt parajalt niiske,” soovitas Päkk.
  • Kasta pigem koguseliselt vähem, aga see-eest tihedamini. „Sedasi saad jälgida taimede veevajadust ja vältida taimede ülekastmist, mis võib põhjustada juurte mädanemist ja taime hukkumist. Ebapiisav kastmine võib aga seevastu taime janusse jätta,“ selgitas taimeekspert. Tema sõnul on iga kasvukeskkond väga erinev ning mõjutajaid palju, mistõttu on oluline taime veevajadust pidevalt jälgida ja kasta vastavalt vajadusele. 
  • Vali taimedele õige muld ja piisavalt suur pott. „Kasuta taimedele sobivat mulda, leides vastava info taimepakendilt. Ühtlasi veendu, et pott oleks piisavalt sügav ja lai, et tagada taimedele piisavalt ruumi juurte jaoks,“ tõi Päkk välja. Ta soovitab ka taimi kasvatada pottides, millel on põhjas liigse vee äravooluks drenaažiauk. Lisaks võiks taimi kasvatada substraadis, millesse on segatud erinevaid drenaaži soodustavaid lisasid, näiteks savigraanuleid või puukooretükke, mis tagab mullas paraja õhu- ja veeringluse ning imiteerib looduslikku keskkonda kõige paremini.
  • Külva seemned piisava tihedusega. Päkki sõnul külvavad algajad aednikud tihti seemneid liiga tihedalt, mistõttu  ei pruugi taimedel olla piisavalt ruumi ega toitaineid, mis on vajalikud taimede kasvamiseks ja arenguks. Ta soovitab lugeda taimede pakenditel olevaid soovitusi seemnete külvamiseks. „Mikrorohelisi võib seevastu aga tihedalt külvata, kuna nende noppeaeg on varasem,“ tõi Päkk välja.

Taimeentusiast Tiia soovitab taimi valides alati hoolikalt lugeda pakendiinfot, et saada täpsed juhised ja soovitused nende kasvatamiseks.

 

Funktsionaalsed ja taskukohased lahendused linnaaia loomiseks

 

Pedro Castro jagab nippe, kuidas üsna väikesele kortermaja rõdule miniaeda rajada. Tema sõnul on kõige tähtsam võimalikult hästi ära kasutada rõdu kõrgust.

„Põrandale asetatud lillepotid võtavad palju ruumi. Seetõttu soovitan rõduaia rajamiseks kasutada õue mõeldud riiuleid, mis on kitsad, piisavalt kõrged ja kergesti kohandatavad ning mahutavad ära nii arvukad lillepotid kui ka näiteks alumistele riiulitele peidetud aiatööriistad. Veelgi enam – osadel  riiulitel on spetsiaalne läbipaistev kate, mis muudab nad vähese vaevaga  väikeseks kasvuhooneks,“ ütleb Castro. Ta lisab, et tööriistade hoidmisel on asendamatud vastupidavad kaanega plastkastid – tänu neile on kõik vajalik korralikult ära pandud ja lihtsalt leitav ning tulemus näeb hea välja.

Ruumi säästa ja taimi kaunilt nähtavale seada aitavad ka lillepostamendid. „Neid valides pööra tähelepanu funktsionaalsusele – eelista lahendusi, mida saab kasutada nii sees kui väljas, näiteks suviti rõdul ja talvel toas. Kui rõdul ei jätku riiulite või lillepostamentide jaoks ruumi, võid ära kasutada rõdupiiret, millele saad riputada hoidikuga lillekaste. Veel üks hea viis põrandapinda kokku hoida ja rõdu kujundust mitmekihilisemaks muuta on kasutada ampleid,“ ütleb sisekujundaja. Ja lisab, et ka kasvuhoone võib olla kujunduselement, mis peale tärkavate võrsete jaheduse eest kaitsmise pakub silmailu ja teeb kodu hubasemaks.

Selleks, et haljastuskuuri läbinud rõdu sisustus ei mõjuks juhuslikult, vaid sulanduks üldpilti, pööra sinna esemeid valides tähelepanu nende värvile, mis võiks haakuda kodu ülejäänud mööbli toonidega.

Lõpetuseks ütleb sisekujundaja, et maitserohelisi ja köögivilju saavad kodus edukalt kasvatada ka need, kellel rõdu polegi. Taimede kasvatamiseks sobib suurepäraselt aknalauale tõstetud väike kasvuhoone või köögi tööpinna kohal rippuv konksude ja hoidikutega täiendatud tarvikupuu. Samuti võib taimi istutada amplitesse, mis maksavad vaid mõned eurod.