Neljapäeval viibib Tallinnas maailma ühe suurima mittetulundusliku teadus- ja haridusorganisatsiooni National Geographic Society esinduslik delegatsioon eesotsas ühingu asepresidendi Terry Adamsoniga, et osaleda ühingu ajakirja National Geographic eestikeelse väljaande avanumbri tutvustuspäeval.

Natural geographicReedel lugejateni jõudev eestikeelne National Geographic toob Eestisse rahvusvahelise kvaliteetajakirjanduse etaloniks peetava väljaande originaalsisu koos fotograafia tippsaavutustega. Kõigile huvilistele on reedest tasuta avatud ka maailma tippfotograafide tööde näitus „NG ikoonid“ Tallinnas Rotermanni Prooviveskis.

National Geographic Society esindajad kohtuvad külaskäigu raames Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvesega, peavad loenguid Tallinna Ülikooli ja EBSi tudengitele ning Tallinna Inglise Kolledži õpilastele, samuti osalevad fotonäituse „NG ikoonid“ avamisel. Külaskäigu eesmärk on tutvustada lähemalt National Geographic Society tegevust ja missiooni, mis on ühingu tööd raamistanud juba 123 aastat alates selle asutamisest aastal 1888 – innustada inimesi hoolima oma koduplaneedist.

Spetsiaalselt tänaseks saabusid Eestisse lisaks ühingu asepresidendile Terry Adamsonile ka ajakirja National Geographic peatoimetaja asetäitja Victoria Pope ja tippfotograaf, ajakirja kaasautor Peter Essick. Seoses ajakirja eestikeelse väljaande ilmumisega viibib Tallinnas ka Priit Vesilind, National Geographicu kauaaegne toimetaja.

Reedel lugejateni jõudev National Geographicu eestikeelne väljaanne laiendab ühingu rahvusvahelist haaret – eesti keel on 33. kohalik keel, milles ajakirja lisaks inglise keelele välja antakse. Eesti ajakirja kirjastatakse National Geographic Society litsentsi alusel ning seda annab välja Leedu juhtiva raamatukirjastuse Alma Littera tütarfirma AlmaliEst.

Leedu suurim raamatukirjastus Alma Littera kirjastab ilu-, aime- ja teabekirjandust ning õpikuid, 2009. aastast ka ajakirja National Geographic leedukeelset väljaannet. 2010. aastal tõi Alma Littera turule National Geographicu lasteajakirja.

Ajakiri National Geographic, mis ilmus esmakordselt 1888. aastal inglise keeles, avaldab uurimuslikke artikleid kultuuri, looduse, teaduse ja tehnoloogia teemadel. Ajakirjal on 60 miljonit lugejat üle maailma. Ingliskeelsele väljaandele on siiani lisandunud 32 keelt, milles National Geographic ilmub – teiste seas jaapani, hispaania (eraldi Hispaania ja Ladina-Ameerika jaoks), itaalia, heebrea, kreeka, prantsuse, saksa, poola, korea, portugali (eraldi Portugali ja Brasiilia jaoks), taani, rootsi, norra, hollandi, hiina (nii traditsiooniline kui ka lihtsustatud hiina keel), soome, türgi, tai, tšehhi, ungari, rumeenia, vene, horvaatia, malai, bulgaaria, sloveenia, serbia, leedu ja araabia keel. Eesti keel on 33. kohalik keel, milles ajakiri ilmuma hakkab.


Rotermanni Prooviveskis avatakse reedest kaheks nädalaks (30.09-14.10) fotonäitus "NG ikoonid", mis toob Eesti publikuni esmakordselt nii tugeva läbilõike maailma tippfotograafide töödest. Näituse üks kuulsamaid pilte ja ühtlasi NG tuntuim fotod läbi ajakirja 123-aastase ajaloo on Steve McCurry "Afgaani tüdruk", mis ilmus ajakirjas 1985. aastal.

National Geographicus erinevatel aegadel avaldatud fotod jaotuvad temaatiliselt eri gruppidesse: loodus, portreed, dokumentalistika, meeleolud, ajalugu. Fotode autoriteks maailmanimega piltnikud, teiste seas National Geographicu praegune peatoimetaja Chris Johns, Steve McCurry, David Doubilet, Jodi Cobb, Jim Brandenburg, Joel Sartore, Paul Chesley, Michael Nichols, Peter Essick jt.

Lisaks eksponeeritakse näitusel National Geographicu arhiivist pärit ajaloolisi olustikufotosid II maailmasõja eelse Eesti kohta. Enamiku nende arhiivifotode jaoks on see näitus esimene kord, kus nad publiku ette jõuavad. Vaid mõned neist on varem avaldatud National Geographicus 1938. aasta juunis, mil ajakirjas ilmus esimene Läänemere äärseid riike, sh Eestit tutvustav reisikiri (ilmub lühendatult NG Eesti avanumbris). Näitus „NG ikoonid“ on avatud E-R kl 11-19, L-P kl 11-18, sissepääs tasuta.


National Geographic Society on maailma üks suurimaid mittetulunduslikke teadus- ja haridusorganisatsioone. 1888. aastal „geograafiateadmiste suurendamiseks ja levitamiseks“ asutatud ühingu tegevuse eesmärgiks on innustada inimesi hoolima oma koduplaneedist. National Geographic peegeldab maailma läbi oma ajakirjade, telesaadete ja filmide ning muusika ja raadio kaudu, samuti raamatute, DVD-de, kaartide, näituste, erinevate ürituste, koolide kirjastamisprojektide, interaktiivse meedia ja muude toodete vahendusel. National Geographicul, ühingu ametlikul ajakirjal, on üle 60 miljoni igakuise lugeja. National Geographicu telekanal jõuab 380 miljoni majapidamiseni 34 keeles ja 168 riigis. National Geographicu digimeedial on rohkem kui 15 miljonit külastaja kuus. National Geographic on rahastanud üle 9600 teadusliku uurimis- ja keskkonnaprojekti ning ekspeditsiooni, samuti toetab geograafilise kirjaoskuse edendamiseks mõeldud õppeprogrammi.