Euroopa Liidu energeetikaministrid võtsid eile, 8. detsembril vastu koduvalguse direktiivi, millega nähakse ettte hõõglampide kadumine poodide kaubavalikust 2012. aastal. Soome rahvusringhäälingu YLE uudisteportaali andmeil põhjendatakse otsust muuhulgas vajadusega kliimamuutust ohjeldada ning energiat säästa, kirjutab Arni Alandi greengate.ee portaalis.

Hõõglambid ja muud energiasöödikud hakkavad turgudelt tasapisi kaduma tuleva aasta 1. septembrist alates. Kõigepealt kõrvaldatakse 80 vatist võimsamad hõõglambid ning kõik mattlambid, mis ei kuulu A-energiaklassi. Teistest hõõglampidest saadakse hiljukesi lahti järgmise 12 kuu jooksul. Viimasena lahkuvad lettidelt alla seitsmevatise võimsusega lambid, mis jäävad müügile veel pärast 2012. aasta septembrit.

Direktiivi autorite kinnitusel aitab üleminekuaeg leida erinevaile hõõglampidele sobivaid alternatiive. Klassikaliste "säästupirnide" üle on palju vaieldud, sest need sisaldavad elavhõbedat ning annavad pulseerivat valgust. Valgus pulseerib nii kiiresti, et inimsilm seda ei märka, kuid teatud oludes võib tukslev valgus ohtlik olla. Samuti võib valguse pulseerimine epileptikuil haigushooge põhjustada. See on andnud hea argumendi hõõglampide pooldajaile. Paraku unustavad nad debati käigus enamasti, et lisaks "säästupirnidele" on hõõglambi alternatiivideks ka halogeenlambid ja praegu veel kallis, kuid kiiresti arenev ja odavnev LED-tehnoloogia. Kolme erineva alternatiivi abil pole hõõglampide keskkonnasõbralikumate valikutega asendamises midagi eriti keerukat.

Direktiiv puudutab ainult hõõglampide müüki. Koju soetatud elektripirnivarusid võib tarbija rahulikult tarbida ka 2013. aastal ja edaspidi.