Enamus Eesti elanikest peab ennast väga keskkonnateadlikuks, hinnates samas kaasmaalaste üldist keskkonnateadlikkuse taset väga madalaks. Nii selgub küsitlusest, mille viis Keskkonnaministeeriumi tellimusel läbi OÜ Faktum & Ariko. Uuringutulemused kinnitavad samas Eesti elanikkonna usku sellesse, et keskkonnateadlikkust saab kasvatada eelkõige läbi keskkonnahariduse osakaalu suurendamise koolide õppeprogrammides.
- Keskkonnaharidus
- Toimetas Katrin Jõgisaar, www.bioneer.ee
- 4. juuni 2008
Uuringufirma keskendus kolmele valdkonnale, uurides Eesti elanike keskkonna-alast teadlikkust, keskkonnaalast käitumist ja keskkonna-alase informatsiooni kättesaadavust.
Selgus, et valdav enamus ehk 91% vastanutest peab end kas väga või pigem keskkonnateadlikuks. Sama head hinnangut ei anta aga Eesti elanike üldisele keskkonnateadlikkusele - vaid 2% arvab, et Eesti elanikkond on väga keskkonnateadlik, 27% vastanute arvates on inimesed pigem keskkonnateadlikud.
Eesti inimesed hindavad keskkonnahariduse osa kooli õppeprogrammides kõrgelt. „Ka Keskkonnaministeerium on viimastel aastatel teinud jõupingutusi keskkonnahariduse valdkonna arendamiseks, sestap on hea meel tõdeda, et ka Eesti elanikud keskkonnaharidust oluliseks peavad,“ märkis Keskkonnaministeeriumi keskkonnahariduse büroo juhataja Anari Lilleoja.
Käitumisharjumuste analüüs näitas, et kõige enam pööratakse tähelepanu elektri ja vee säästmisele ning jäätmete sortimisele ja taaskasutamisele. Tulemustest võib välja lugeda, et keskkonnateadlikult toimitakse siis, kui sellest tuleneb otsene majanduslik kasu.
Ligikaudu pooled vastanutest hindasid keskkonnainfo kättesaadavuse heaks. Kõige rohkem tuntakse huvi Eesti keskkonnaseisundi aga ka oma kodukoha või lähiümbruse keskkonnaseisundi kohta. Viimase aasta jooksul on kõige sagedamini keskkonna-alast informatsiooni saadud maakonnalehtede vahel ilmuvatest keskkonnateemalistest vahelehtedest (mainitud 32% vastajate poolt), veerand vastanutest on infot saanud loodusajakirjadest, keskkonnateemalisi Eesti telesaateid on vaadanud ligi kolmveerand elanikest. Populaarseim telesaade on Osoon. Keskkonnateemalisi raadiosaateid on aasta jooksul kuulanud 28% 16-64-aastastest Eesti elanikest, neist 5% pidevalt ning 23% juhuslikult. Sagedamini mainitakse Vikerraadio saateid.
Uuringus osalejad hindasid keskkonna hea seisundi eest seisvatest asutustest kõige usaldusväärsemateks Keskkonnainspektsiooni, Riiklikku Looduskaitsekeskust ning Riigimetsa Majandamise Keskust.
Eesti elanike keskkonnateadlikkuse alane uuring viidi läbi ajavahemikus 14.04 - 15.05 2008. Telefoniküsitluses pöörduti tuhande 16-64 aastase Eesti elaniku poole.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta