Tallinn, 28. august – Järgmisel reedel, 4. septembril toimub Amsterdamis Euroopa suurima säästva tehnoloogia ideekonkursi ClimateLaunchpad finaal, kus Euroopa parimate startupidega võistlevad kolm Eesti meeskonda: Sympower, ReLaDe ja Reverse Resources.
- Bioneeri uudised
- 28. august 2015
Konkursi finaalis osaleb 82 cleantech startupi 28 riigist üle Euroopa, kes valiti rohkem kui 700 kandideerinud meeskonna hulgast. Esimest korda konkursil osalev Eesti on esindatud kolme meeskonna poolt, kelle pakutud ideed aitavad leevendada üha süvenevat kliimaprobleemi.
Eesti startup Sympower ühendab majapidamise elektrilised seadmed virtuaalelektrijaama, mis aitab tasakaalustada päikese ja tuule ebaregulaarsusi. Teine finaalis võistlev innovaatiline startup ReLaDe soovib seni ainult teaduses ja ravimiarendustes kasutatavat tehnoloogiat rakendades luua nanotehnoloogilise süsteemi, mis tekitab täiesti uue kontseptsiooni pesu pesemises.
ReLaDe esindaja Mart Ustav Jr sõnul muudab nende lahendus pesu pesevad ensüümid taaskasutatavaks, mistõttu kaob lõpptarbijal vajadus poest pesupulbreid osta ja see vähendab veekeskkonda sattuvate saasteainete sattumist. Reverse Resources võimaldab suurendada taaskasutatavate rõivaste hulka pakkudes disaineritele platvormi, mille kaudu osta Aasia rõivatööstuses ülejäänud riiet.
Kliimaprobleemid on maailma poliitikaareenil üha põletavamaks teemaks, mistõttu peetakse säästvat tehnoloogiat üheks suurima ärilise potentsiaaliga valdkonnaks. Climate-KIC ärikiirendi asutaja ja asedirektor Frans Nauta sõnul on kliimaprobleemid vägagi lahendatavad. “Meil on võimalus elada 20 aasta pärast planeedil, kus on piisavalt odavat ning puhast energiat, et maailma kasvavale energiavajadusele vastu tulla,” sõnas Nauta. “Selle eelduseks on säästva tehnoloogiaga tegelevate startupide toetamine, kes aitavad olemasolevatele probleemidele pakkuda täiesti uusi lahendusi,” lisas Nauta.
Finaali pääsenud startupid esitlevad oma ideid rahvusvahelise žürii ees. Žürii hindab ideede teostatavust, skaleeritavust, muutuse suuruse kliimale ning idee esitluse tugevust. Kümme parimat pääsevad Climate-KIC’i mainekasse kiirendiprogrammi koos 95 000 eurose toetusega. Lisaks saavad kolm parimat ideed ka rahalise auhinna suuruses kuni 10 000 eurot.
Climate-KIC on Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi programm, mille eesmärk on toetada Euroopas jätkusuutlikku majanduskasvu. Ideekonkursi ClimateLaunchpad sponsorid Eestis on Eesti Arengufond, KPMG, Keskkonnaministeerium, Tehnopol, Pakri Teadus- ja Tööstuspark, Marble Invest ja Target One.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta