Täna algab Tallinna Loomaaia keskkonnahariduskeskuses treeningkursus, kus rahvusvahelised asjatundjad koolitavad välja eksperte Eesti punase nimestiku (Punane Raamat) uuendamiseks ja täiendamiseks.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 28. september 2015
Liikide ohustatuse hinnanguid vaadatakse üle iga kümne aasta järel. Eelmine Eesti punane nimestik koostati aastal 2008, seega ongi praegu sobilik aeg alustada ettevalmistustega uue punase nimestiku koostamiseks.
Maailma Looduskaitseliit (IUCN) on välja töötanud globaalsete, regionaalsete ja riikide punaste nimestike koostamiseks vajalikud põhimõtted ja metoodika, mis pakuvad ka võimalust piirkondades või riikides läbi viia vastavasisulisi treeningkursusi.
„Oluline on, et punaste nimekirjade loomisel lähtutakse ühtsest teaduslikul alusel põhinevast metoodikast. Punaste nimestike puhul on oluline nende usaldusväärsus, ajakohasus ja hindamise läbipaistvus, sest ainult sel moel saab neid kasutada kaitsekategooriate muutmise alusena või muude kaitsemeetmete rakendamisel,“ rõhutas treeningseminaril osalejaid tervitanud Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp.
Keskkonnaameti looduskaitse osakonna elurikkuse peaspetsialist Agu Leivitsa sõnul on liigikaitse tulemuslikuks korraldamiseks vajalik järjepidev ja süsteemne hinnangute ülevaade Eesti liigilisest mitmekesisusest ja liikide ohustatusest, mis aitab Keskkonnaametil langetada õigeid otsuseid.
Koolitusel osaleb kuni 30 eksperti, kes saavad kursuse läbimisel vastava rahvusvahelise sertifikaadi. Treeningkursust korraldab Keskkonnaamet koostöös Tallinna Loomaaia ning SA Luteolaga ning koolitajateks on Maailma Looduskaitseliidu punase nimestike asjatundjad Caroline Pollock ja Catherine Sayer.
Punase nimestiku koostamiseks moodustati Keskkonnaministeeriumis koordineeriv juhtrühm, kuhu kuuluvad nii teadus- kui riigiasutuste esindajad. Värskelt on tõlgitud eesti keelde ka IUCN-i punase nimestiku juhendmaterjalid, sealhulgas juhised punase nimestiku kategooriate rakendamiseks piirkondlikul või riiklikul tasandil.
Punase nimestiku uuendamist toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta