Volikogu kehtestas Tartu uue üldplaneeringu, mis kujundab linna arengut lähemal paarikümnel aastal.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 17. september 2017
- Foto: Sein Tartus. Pixabay, CC Public Domain
Linna ruumilise arengu peamine alusdokument tõstab Tartut esile kui avatud ja rahvusvahelist "tarkade" töökohtadega ülikoolilinna, mis on koos naabervaldadega kujunenud ühtseks ja sidusaks linnaregiooniks.
Üldplaneering rõhutab ka kesklinna eelisarendamist, Maarjamõisa ja Raadi piirkonna arengut, ettevõtluse tihedamat integreerimist linna juba olemasolevasse hoonestuskeskkonda ning kortermajade eelistamist eramutele seni hoonestamata aladel. Uues üldplaneeringus väheneb mõnevõrra elamumaade osa ja kasvab rohealade ning ettevõtlusmaade osakaal.
Väga olulisel kohal on maa-alade kasutus- ja ehitustingimused. Kuna üldplaneeringu roll ehitusõiguse andmisel suureneb tunduvalt, siis on planeering senisest palju üksikasjalikum ning annab täpsed arhitektuursed nõuded linna asumite kaupa.
Üldplaneering käsitleb mitmeid põhimõttelisi valikuid näiteks linnaliikluse ja ühistranspordi korraldamisel, säästliku energiamajanduse arendamisel ning rohevõrgustiku kujundamisel. Põhjalikult on kirjeldatud spordi-, kultuuri-, haridus- ning tervishoiu- ja hoolekandeasutuste paiknemist linnas.
Üldplaneeringu koostamisel on üle vaadatud kõik miljööväärtuslikud hoonestusalad ning tehtud ettepanekud osadel aladel piiride muutmiseks või kaitserežiimi lõpetamiseks.
Tartu uude üldplaneeringusse on muutmata kujul üle võetud hiljuti kehtestatud Kesklinna, Ränilinna ja Supilinna planeeringud.
Üldplaneering on olnud oma tööd lõpetava Tartu linnavolikogu VIII koosseisu olulisemaid teemasid. Linn alustas üldplaneeringu ülevaatamist juba 2013. aastal, uue planeeringu koostamise algatas volikogu 2014. aasta detsembris, planeeringu eskiisi tutvustati eelmise aasta mais ning vastu võeti ja avalikustamisele suunati planeering tänavu märtsis.
Avalikustamise käigus oli ettepanekute esitajaid ligi sada, nende hulgas üksikisikuid, asumiseltse, kodanikeühendusi, asutusi, organisatsioone ja ettevõtteid, samuti toimus hulgaliselt piirkondlikke ja temaatilisi arutelusid.
Linna üldplaneeringu koostamise protsessiga saab tutvuda Tartu kodulehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta