Hiljuti Aasta Keskkonnasõbraliku Ettevõtte tiitli pälvinud Advanced Sports Installations Europe pakub sel aastal Eestis tasuta vanade kunstmuru jalgpalliväljakute ülesvõtmist ja taaskasutusse suunamist.
- Tarbimine ja tervis
- 9. veebruar 2018
- Foto: Kunstmuru paigaldamine
Advanced Sports Installations Europe ASi (ASIE) omaniku Raul Lättemägi sõnul tuli kampaania idee sellest, et Keskkonnaministeeriumi korraldatud Aasta Keskkonnasõbralikku Ettevõtte konkursil saadi üldvõit uuendusliku kunstmuru taaskasutustehnoloogia Arena väljatöötamise eest.
“Kunstmuru spordiväljakute vahetamine tekitab igal aastal Euroopa Liidus 600 000 tonni kummi, liiva ja plastiku segajäätmeid, millest enamik ei lagune loodusesse sattununa kunagi,” rääkis Lättemägi. “Meie loodud Arena tehnoloogia võimaldab eemaldatava kunstmuru komponendid sorteerida, puhastada ja kuivatada ning uuesti jalgpalliväljakutel kasutusele võtta, vähendades oluliselt väljakute uuendamisega kaasnevat suurt keskkonnakoormust. Soovime oma ettevõtmisega tõsta jalgpalliklubide, omavalitsuste, koolide ja teiste väljakuomanike teadlikkust, kuidas saab kunstmuru vahetada ja taaskasutada keskkonnasäästlikult.”
25 aastat üle Euroopa jalgpalliväljakuid rajanud ASIE pakub kampaania raames Eestis vanade kunstmuruväljaku ülesvõtmist ning nii murukatte kui ka täitematerjalide äraviimist tasuta. Tavajuhul maksab täismõõtmetes kunstmuruväljaku utiliseerimisteenus umbes 22 000 eurot. Tänu kasutatavale Arena tehnoloogiale võetakse vana kunstmuru üles 4-meetriste rullidena. Nii jääb muru terveks ja seda on ümbertöötlemise järel võimalik uuesti paigaldada harjutusväljakutele või koolide jalgpalliplatsidele. Kampaania kehtib kõikidele Eestis asuvatele spordiväljakutele, kust kunstmuru eemaldatakse 2018. aasta jooksul. Tasuta teenuse saab tellida kuni 1. septembrini 2018 e-posti aadressil info@sportsinstallations.com.
Maailmas ainulaadse Arena tehnoloogia eeliseks on see, et kunstmuruväljakult saab kätte praktiliselt 100% täitematerjalist. Kuna kogu vahetusprotsess tehakse ära jalgpallistaadionil kohapeal, on tänu minimaalsele transpordivajadusele ka CO2 saaste tekitamine kordades väiksem kui seni. Suurema osa kasutatud kunstmurukattest saab uuesti kasutusele võtta, mis on võrreldes teiste pakkujatega soodsam ja ka oluliselt keskkonnasäästlikum lahendus. Eriti kulunud kasutuskõlbmatu kunstmuru töödeldakse ringmajanduse põhimõtete kohaselt ümber plastitööstuses toorainena kasutatavateks plastigraanuliteks.
Advanced Sports Installations Europe AS on Euroopa üks juhtivaid kunstmuruväljakute rajajaid ning hooldajaid. 1992. aastal tegevust alustanud ettevõte põhineb täielikult Eesti kapitalil ning on 25 aastaga rajanud rohkem kui 1100 jalgpalliväljakut Skandinaavias, Suurbritannias ja Kesk-Euroopas. ASIE paigaldab ligi miljon ruutmeetrit kunstmuru aastas, eesmärk on jõuda 4,5 miljoni ruutmeetrini. Ettevõte pakub teadaolevalt ainsana Euroopas kunstmuru spordiväljakuid kasutusrendi põhimõttel ning on kahel korral saanud innovatsioonitoetust Euroopa Liidu programmist Horisont 2020. ASIE kuulub Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumisse ning pälvis eelmisel kevadel ka Vastutustundliku Ettevõtluse Pronkstaseme Märgise. Lisainfo veebilehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta