Vastsündinud lapsele on rinnapiim kõige omasem söök. Mõnikord pole võimalik last imetada. Siis tulevad appi rinnapiima asendajad. Teatud vanusest alates hakkab iga laps saama tahket toitu. Seekord Bioneer uuribki, millist püreed imikule tasub pakkuda.
- Toit ja aiandus
- Katrin Jõgisaar, www.Bioneer.ee
- 19. mai 2008
Beebitoidu mõjud tervisele ja keskkonnale
- Intensiivpõllundusest pärit toorainetest toodetud beebitoidud sisaldavad sageli taimekaitsevahendite ja väetiste jääke. Need on nn varjatud koostisosad, mida pole kirjas pakendil. Intensiivpõllundusega tegelevates ettevõtetes tavatsetakse mittesoovitavad taimed ja putukad lihtsalt tõrjevahenditega mürgitada. Sedasi rikutakse looduslikku tasakaalu. Mürkkemikaalid tagavad küll suurema saagi, aga nad kogunevad taimedesse ja taimi söönud loomadesse. Põllumajandusega seotud kemikaalid võivad lume ja vihma kaasabil sattuda oma algallikast väga kaugele. Sedasi saastuvad ka veekogud. Agrokemikaalid vähendavad looduslikku mitmekesisust. Põllumajanduskemikaalide tervisemõju suurendab ka ravikulutusi.
- Mahepõllundusest pärit beebitoidus on koostisained liigsetest kemikaalidest vabad. Mahetoidu tarbimine aitab säästa keskkonda ja tervist, sest mahepõllumajandus ei koorma ümbrust sünteetiliste väetiste ega taimekaitsevahenditega. Tootja peab leidma sobivad külvikorrad, vahekultuurid, väetamise viisid ning sagedused. Agrokemikaalide kasutamise asemel kasutatakse mahepõllumajanduses rohkem tööjõudu ning panustatakse enam loomade heaolu tagavate nõuete täitmisele, mis kajastub ka tootehinnas.
- Lastel on suurem oht sattuda agrokemikaalide mõju alla. Pestitsiidide jäägid toiduainetes võivad põhjustada pikaajalisi terviserikkeid, närvisüsteemi- ning hormoonitalituse häireid, sperma kvaliteedi langust, mitmesugused vähkkasvajaid. Pestitsiidid mõjuvad ka loote organismile. Ema platsenta ei suuda loodet alati kaitsta.
- Osad spetsialistid siiski ka kritiseerivad orgaanilise toidu kasvatamist. Näiteks arengumaades tõhusa põllumajanduse edendamisega Nobeli rahupreemia pälvinud Norman Borlaug on arvanud, et kuna orgaanilisel toidul on väiksemad saagid, siis on selle kasvatamiseks on vaja suuremat põllumaad. Norman Borlaug ei usu, et maakera rahvastikku saaks toita ilma kunstväetisteta. 1 tonni orgaanilise toidu kasvatamiseks on vaja suuremat kütusekulu, mis tõstab mahetoidu ökoloogilist jalajälge tublisti.
- Enamus purgitoidu tootjaid homogeniseerib toidu ära. See tähendab, et toit purustatakse ja viiakse kujule, kus laps peaks selle kõige paremini omastama. Kahjuks tekitab poes müüdav homogeniseeritud purgitoit paljudele lastele hoopis kõhukinnisust. Purgitoit seisab sageli kuid poeriiulil valguse käes ja alles siis satub mõne pisipõnni toidulauale.
Nipid keskkonna ja tervise säästmiseks
- Ise beebitoitu tehes säästate raha ja saate jälgida toiduainete päritolu. Kodune toit hoiab kokku ka energiat ja materjale. Imikutoidu tegemiseks tasub hoolikalt toorainet valida. Kindlasti tasub veenduda, et valitud toiduained sobivad lapse vanusega. Aurutage, keetke või küpsetage toit valmis ning purustage see peenemateks tükkideks. Toitu saab peenestada mitmeti. Energiasäästlikum on toitu purustamiseks kasutada pudrunuia, läbi sõela pressimist või kahvliga purustamist. Kes käsitsi toitu peenestada ei taha, saab seda teha ka saumikseri või köögikombaini abil. Alles jäänud köögivilja- või puuviljapüree võib külmutada ja tarvitada see ära 2-3 kuu jooksul.
- Kui valite valmistoidu, siis tasub kaaluda mahepõllumajandusest pärit toidu kasutamist. Vaid nii saate olla kindel, et laps ei söö taimekaitsevahenditega mürgitatud, GMO lisanditega, sünteetiliste värv-, lõhna- või säilitusainetega toitu. Mahepõllundus säästab ka looduskeskkonda ja vett. Mahepõllumajandusest pärit loomad on kasvanud ilma hormoonide ja ennetavate ravimikuurideta. Kahjuks on mahepõllumajandusest pärit beebitoidud enamasti välismaist päritolu - keskkonna mõttes kulutavad nad palju transpordikilomeetreid.
- Taaskasutage beebitoidu purke. Klaas on taaskasutatav ja seetõttu ei sobi ta tavalise prügi hulka. Klaas on ainuke materjal, mida saab ümber töödelda lõpmata arv kordi. Saadud materjali omadused on samad, mis esmakordsel loodusliku toorme sulatamisel saadud klaasil. Beebitoidu purkidesse saab panna maitsetaimi, vürtse, ravimteesid (vaata pilti). Beebitoidu purgid sobivad ka koduse toidu kaasa võtmiseks.
- Valige lastetoitu vastavalt oma vajadustele. Pole mõtet alluda turundustrikkidele. Kui kaubale pakutakse kaasa kingitust, siis mõelge, kas te ilma selle kingita ka seda toitu ostaksite.
- Vältige ülepakendatud lastetoitu.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta