1. mail avati Pärnumaal Sindi linnas EV100 tammeparkide istutamishooaeg, kui loodavasse Ojakalda parki istutati 100 tammepuud. Üle-eestiline EV100 tammikute rajamine toimub juubeliaasta maikuus ja igaüks on oodatud Eesti riigi 100. sünnipäeva puhul oma tamme istutama või tammeparki rajama.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 11. mai 2018
- Foto: Tammeistutus Sindis
Tamm on eestlastele olnud läbi aegade püha puu, millega seonduvad mitmed legendid, rituaalid ja uskumused. Tänu tammede pikale elueale kanduvad meie lood ja unistused läbi aegade järeltulevate põlvedeni. Tamm on tugevuse ja kestvuse sümbol, mis sobib hästi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva vääristamiseks.
Kuula ka siit, kuidas tammeprojektis kaasa lüüa.
Tamme saab istutada koduõue, esivanemate maakodusse või koos kogukonnaga rajatavasse tammeparki ning kingituses on oodatud osalema ka Eesti kogukonad välismaal. Üle Eesti on ka koostöös kohalike omavalitsuste, koolide ja kohalike kogukondadega koostöös rajamisel tammepargid. „Eesti 100 tamme“ parkide rajamine sai alguse juba 2013. aasta sügisel, kui koolilapsed alustasid tammetõrude korjamisega ning neist puude kasvatamisega. Puud istutatakse üheskoos Eesti 100 tamme parkidesse 2018. aasta maikuu kahe esimese nädala jooksul ning enamik tammeparke avatakse 1. juunil 2018.
Eesti 100 tamme esindustammik rajatakse Tamsallu. Selle paiga teeb eriliseks osalt nii nimemaagia kui ka asukoht ise – Tamsalu paikneb keset Eestit ning võimaldab kasvõi rongiga head ligipääsu rajatavale pargile.
Tamme istutamise kohta tutvu juhenditega Eesti 100 tamme riigikantselei veebilehel. Tammikute rajamisel on nõuga abiks metsaülemad lähimast RMK metskonnast, keskkonnaministeeriumist ja maastikuarhitektid Eesti Arhitektide Liidust.
Infot sellest, kuhu täpsemalt tammikud rajatakse, vaata lähemalt siit.
Võimalus arutada tammeparkide seonduvat on Facebooki lehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta