Võrreldes tavapäraste päikeseprillidega on sportimiseks mõeldud päikeseprillidel mõningad erinevused, mis aitavad päikeseprillidel ka aktiivse liikumise juures silmi kaitsta ning samas turvaliselt ees püsida. Päikeseprillid kaitsevad spordiharrastajate silmi nii UV-kiirguse kui suurtel kiirustel liikudes väikeste putukate ja tolmu eest.
- Tarbimine ja tervis
- 31. mai 2019
“Sportides sõltub päikeseprillide valik eelkõige konkreetsest tegevusest, mida harrastatakse,” ütles Instrumentarium Eesti optometrist Merle Väljari ning lisas, et vastavalt spordialale saab kindlate nüansside põhjal valiku teha.
Sportimisel ollakse liikuvam ja aktiivsem, seetõttu peaksid seda toetama ka päikeseprillid. Kõige olulisem on, et prillid püsiksid silmade ees ning oleksid mugavad, et saaks segamatult spordialaga tegeleda. „Sportimiseks mõeldud päikeseprillid on oma olemuselt ka kergemad, voolujoonelisemad ja kumeramad, samuti on erinevate olude jaoks oluline ka päikeseprillide klaaside värv ja materjal, mis sõltub rohkem juba konkreetsest harrastusest,“ selgitas Väljari.
Aktiivselt väljas liikudes ja pikemalt sportides võib juhtuda, et ilm vahetub ning läbitakse alasid, kus päike kaob, näiteks tunnelis või metsas – siis on abiks fotokroomsed klaasid, mis tumenevad päikese käes. „Fotokroomsete klaasidega prillid on eriti kasulikud näiteks kõndides või sõites jalgrattaga,“ kinnitas optometrist ning tõi lisaks esile, et sel puhul on sobivaim klaasivärv kas pruun või hall koos peegeldumisvastase kattega. Minnes veelgi spetsiifilisemaks, siis näiteks golfi soovitatakse mängida päikeseprillidega, millel on erivärvilised vahetatavad klaasid, et näeks palli selgelt nii taeva taustal kui murul.
Veesporti harrastades võiks jälgida, et päikeseprillidel oleks polariseeritud ja peegeldusvastase kattega klaasid. „Polariseeritud ja tavaliste päikeseprillide kandmise erinevus veesporti harrastades seisneb selles, et polariseeritud klaasid eemaldavad veepinnalt kõik horisontaalsed peegeldused, mis eksitavad silmanägemist ja seetõttu on nendega võimalik näha mugavamalt kaugemale ja ka veepinnast allapoole vette,“ selgitas Väljari. Lisaks polariseeritud ja peegeldusvastase klaasi omadustele tasub mõelda ka klaasi värvitoonile - pruunid klaasid päikeseprillidel on paremad näiteks järvel kala püüdes ja halle klaase võiks eelistada merel kala püüdes, sõltuvalt veekogu põhjavärvusest. Lisaks on hallid klaasid sobilikumad üldiselt veespordi harrastajatele. Võistlusteks näiteks basseinivees sobivad ujumisprillidele läbipaistvad, helesinised või helekollased klaasid.
Siseruumides tennist mängides soovitab Instrumentarium Eesti optometrist eelistada kollaseid prilliklaase, seevastu õues mängides mõjub kollane klaas liiga eredalt, seega võiks eelistada kas oranži või pruuni tooniga klaase päikeseprillidel.
Päikeseprillid püsivad peas ka suurematel kiirustel
„Et prillid näiteks jalgrattaga või rulluiskudega sõites kindlalt ees püsiksid, on hea kasutada selleks mõeldud spetsiaalseid sportpaelu, mis on elastsest kummisest materjalist ja fikseerivad prillid hästi ümber pea. Samuti on olemas spetsiaalsed prillipaelad veesportimiseks - kui koos prillidega juhuslikult vette kukkuda, hoiab spetsiaalne prillipael prillid vee peal ja need ei vaju põhja,“ nentis Väljari.
Optometristi sõnul tasub investeerida kvaliteetsetesse päikeseprillidesse, mis kaitsevad silmi ka sportides. Juhul kui mingil põhjusel inimene ei soovi või ei saa sportides päikeseprille kasutada, siis on selleks olemas spetsiaalsed erinevad peakatted nagu näiteks nokamütsid, mis varjavad samuti silmi päikese eest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta