Eestit on tabanud siiliuputus! Viimasel nädalal on Eesti metsloomaühingule lausa iga päev või mitu korda päevas teavitatud emata jäänud siilipesakondadest ning vigastatud siilidest.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 25. juuni 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Palun olge ettevaatlikud teedel, lõkete tegemisel ja heinaniitmisel!
Tavaliselt liiguvad siilid ringi õhtuti ja öösel, kuid imetavad siiliemad liiguvad ringi ka päeval, et toitu hankida. Seetõttu palume erilist tähelepanelikkust inimeste poolt päeval ringiliikuvate siilide osas - kui nad ei ole vigastatud, siis laske neil minna oma teed.
Autojuhtidel palume asulavahelistel teedel mitte kihutada, sest palju siile on surma saanud just autoteedel. Praegu pole hea aeg aias kompostihunnikut ümber kaevata, sest seal võib olla siili pesa. Väga ettevaatlikud olge palun niitmisel, eriti põõsa- või hekialuste trimmerdamisel. Las see hein kasvab seal praegu.
Praegu süüdatakse ka jaanilõkkeid ning kindlasti ei soovi keegi jaanipäeval siilipesa hävitada, seetõttu palume kindlasti kontrollida üle lõkkepaigad, kuhu on juba varem oksi kuhjatud - sellises lõkkepaigas võib olla siili- või linnupesa. Kõige kindlam on lõke teha samal päeval.
MIDA TEHA?
HAAVDEGA SIILID
Vajavad suvel kindlasti inimese abi. Kui te neid ei aita, siis surevad nad piinarikkasse surma kuna kärbsed, kes tulevad haavade peale, munevad sinna munad ning haava asuvad elama vaglad. Siilile võite pakkuda esmaabina joogiks vett, vaglad võib pintsettidega ära korjata, kärbsemunad maha pesta või kammida. Edasi juba tuleb toimida vastavalt meie ühingu juhenditele. Siile tueb käsitleda kinnastega või siis kasutada nende tõstmiseks riiet, kilekotti vms...
SIILIPOJAD
Kui te juhtute praegu nägema ringi ukerdamas väikeseid siilipoegasid ilma emata, siis VAJAVAD nad KINDLASTI ABI. Siilipojad, kui nad on piisavalt suured, liiguvad esialgu koos emaga. Nad ei liigu praegu veel üksi ning ainus tõenäoline põhjus, miks nad kuskil ise ukerdavad on see, et ema on hukkunud. Alla 100 grammi kaaluvad siilipojad ei saa kindlasti iseseisvalt hakkama.
Eile näiteks toodi Metsloomaabisse siilipojad, keda inimene oli näinud ukerdamas juba mitu päeva. Ta ei teadnud, et nii väikesed pojad ei saa ise hakkama, sest pojad olid aktiivsed ja liikusid ringi. Kui need pojad lõpuks meieni jõudsid, oli avanenud pilt kole - pojad olid täis kärbsemune ja vaklasid, sisuliselt söödi neid elusast peast. Kahjuks ei olnud siilikesi enam võimalik päästa, meie hoiukodu ja hiljem arst tegid eile õhtul veel maksimumi kuid hommikul siiski tuli vastu võtta raske otsus ja lasta neil vikerkaare taha minna....
Seega - emata ringi ukerdavatest siilipoegadest tuleb anda kohe Metsloomaühingule teada. Pesakonnas on tavaliselt 5-7 siilipoega. Siipoegadele palume mitte midagi sööta, sest vale toit tapab nad kiiresti! Mitte mingil juhul ei tohi siilidele sööta piima!
Ainus siilidele sobilik käepärane turgutusvahend on vesi või füsioloogiline lahus.
Väikesed siilipojad alajahtuvad kiiresti ning seda ka meie jaoks soojal suvepäeval, seetõttu tuleb nad tõsta sooja ning kuni abistajateni jõudmiseni võiks karbi sisse panna pesa soojenduseks räti sisse mähitud soojaveepudeli.
Seoses siiliuputusega palub Eesti Metsloomaühing teie abi ka siilipoegadele vajaliku toidupulbri ostuks! Palun aita tasuda vigastatud siilide ravi ja toidu eest!
________________________________
Eesti siilide aitamiseks helista palun:
nr 9009933 - annetad 5€
nr 9009955 - annetad 25€
(kuula palun kogu jutt ära, sest muidu annetust ei toimu!)
Annetuse võid teha ka pangakontole: Eesti Metsloomaühing MTÜ EE952200221067573100
Selgitus: Siilipoegade toiduabi või Metsloomade abistamiseks
Täname teid südamest jätkuva toetuse eest ja soovime kõigile rõõmsat, hoolivat ja turvalist Jaaniaega.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta