Šotimaa firma Resomation Ltd paigaldas USA-s juba teise tuhastamisseadme, mis võimaldab kadunukese kremeerimistseremooniat läbi viia tunduvalt keskkonnasäästlikumalt.
- Tarbimine ja tervis
- 21. august 2012
"Resomation’i“ nime kandev tuhastamisseade paigaldati Minnesota osariigi Stillwateri linnas asuvasse krematooriumisse ja praeguseks on seal uuel keskkonnasäästlikul moel tuhastatud juba 20 kadunukest, edastas BBC.
Uudse tehnoloogiaga krematooriumiseadme tööpõhimõte on laias laastus lihtne: surnukeha töödeldakse eelnevalt leeliselises lahuses ja seejärel kuumutatakse 3000 kraadise temperatuuri juures. Protsessi lõppedes jääb surnust järele vaid valge pulber, mis sarnaselt tuhale pannakse urni ja antakse lahkunu omastele.
USA-s nimetakse seda tehnoloogiat "roheliseks tuhastamiseks“ või ka "leegita tuhastamiseks“.
Esimene taoline tuhastamisseade paigaldati Floriadasse juba möödunud aastal ja tolle tuhastamisseadmega on tuhastatud keskmiselt kümme surnukeha päevas.
Resomation Ltd tegevdirektor Sandy Sullivan tõdes BBC-le antud usutluses, et peale mõningat viimistlemist töötab tuhastamisseade suurepäraselt.
"Me oleme parendanud seadme tarkvara ja muutnud seadme tööprotsessi vaiksemaks ja praegu võib öelda, et tuhastusseade töötab väga ladusalt,“ rääkis ta.
Kogu protsess kestab kolm tundi ning selle lõpuks jääb kadunukese skeletist alles vaid valge pulber, mis antakse sarnaselt tuhaga kadunukese omastele.
Tegemist on väga keskkonnasäästliku protsessiga, kuna spetsialistide sõnul tekitab taoline tuhastamisviis kolmandiku võrra vähem kasvuhoonegaase ja kasutab vaid seitsmendiku sellest energiahulgast, mida kasutatakse tavakrematooriumites. Samuti võimaldab see protsess eraldada kadunukese hammastesse paigaldatud elavhõbeda, mille lendumine keskkonda on kõike muud kui keskkonnasõbralik.
Tegemist on sealjuures ülemaailmse probleemiga, kuna just krematooriume süüdistatakse aurustunud mürgise elavhõbeda paiskamises keskkonda.
Sandy Sullivan loodabki, et tema juhitud ettevõte saab juba lähitulevikus lepingud vähemalt 10-15 tuhastusagregaadi tarnimiseks USA turule, kuna juba kaheksa osariiki on vastu võtnud seaduse, mis lubab taolisi krematooriumiseadmeid kasutada.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta