Uue ilmakodaniku sünd on rõõmus peresündmus, kuid nõuab paratamatult suuremaid väljaminekuid. See nõuab läbimõeldud, ilma emotsioonideta põhjalikku eeltööd - milliseid lapse hooldamiseks vajalikke vahendeid ja kelle käest kõige mõistlikum soetada oleks. Invaru abivahendikeskuse klienditeenindaja Siiri Kaska jagab nõu, kuidas olla nutikas ja vältida siinkohal liigseid kulusid.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 6. märts 2020
- Foto: Pressifoto
Kuigi beebi sünd annab ajale täiesti uue tähenduse ja ilmselt napib seda varasemaga võrreldes enam, soovitab Kaska värsketel vanematel oma kulutustesse siiski kriitiliselt suhtuda ning kiirete emotsiooniostude asemel siiski erinevate pakkujate hindu ja võimalusi enne ostude sooritamist uurida.
Ostmise asemel üüri
Kaska sõnul saab üsna mitmeid vastsündinu jaoks vajalikke abivahendeid väljaostmise ajal teatud ajaks hoopis üürida.
“Näiteks beebikaal või rinnapump on abivahendid, mida saab lühiajaliseks kasutamiseks üürida ning hiljem tagastada. Nii on kulud väiksemad ja ka vahendid ei jää pärast kasutust tühjalt seisma,” selgitab Kaska ja lisab, et üürimisel pole tarvis tasuda tagatisraha ning samuti garanteeritakse vahendite hooldus ja eelnev steriliseerimine.
Samas tuleks kindlasti tähele panna ja vajadusel üle küsida, kas üürile antud vahend on ikka selleks mõeldud. Näiteks oleme kohanud olukordi, kus noorele perele on laenutatud välja või antud heast soovist edasi muidu seisma jäänud rinnapump, mis on tegelikult mõeldud ainult personaalseks kasutamiseks. Ka väljaüüritava rinnapumba kasutamisel tuleb kõik tarvikud, kust rinnapiim läbi voolab, eraldi juurde osta, et tarvikud oleksid hügieenilised,” toob Kaska välja ja paneb väikelaste vanematele südamele küsida lisainfot.
Enne suure paki mähkmete ostmist proovi neid ühekaupa
Üsna mitmel väikelastele või lapsevanemale mõeldud tootel on võimalus enne suurema koguse soetamist ka ühekordseid variante proovida ja nende sobivusel hiljem suurem kogus soetada, selgitab Kaska. “Nii näiteks saab abivahendikeskusest soetada mähkmeid ka ühekaupa, et veenduda, kas need üldse sobivad beebile. Kui sobivad, saab soetada ka täispaki,” räägib Kaska. Lisaks lastele mõeldud mähkmetele saavad värsked emad soetada Invaru abivahendikeskusest ka ühekordseid sidemeid raseduse viimasteks kuudeks või sünnitusjärgseks perioodiks.
Eelista ühekordse asemel mitme kasutuskorra jaoks mõeldud lahendusi
Kuigi Invaru abivahendikeskuse spetsialisti sõnul võivad beebidele mõeldud ühekordsed aluslinad või niisutatud salvrätid tunduda hooldamise mõttes mugavad, tasuks mõelda ka nendest tekkivatele jäätmetele ning valida võimalusel keskkonnasäästlikumaid ja soodsamaid lahendusi, mis on kvaliteetsed ja kaasaegsed.
“Heaks näiteks on üha rohkem kasutatavad pestavast kangasmaterjalist aluslinad, mida võib panna pesumasinasse kasvõi 90-kraadiga. Esiteks ei teki neist nii palju prügi nagu tavalistest kile-aluslinadest ning teiseks on kangasmaterjal lapse naha suhtes palju sõbralikum, kuna ei aja nahka higistama ega jäta seda niiskeks,” selgitab Kaska ja lisab, et kuigi kangal puudub kilest tekstuur, ei lase see imatud vedelikke läbi.
Tänu oma tekstuurile kuivab lina kiirelt ning seda pole vaja eraldi kuivatisse panna.
Häid nõuandeid ja soovitusi uute nutikate abivahendite ja nende kasutamise kohta soovitab Kaska küsida noortel vanematel julgelt nii imetamis- ja nõustamiskabinetist kui ka abivahendikeskuse klienditeenindajalt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta