Mittetulundusfond H&M Foundation algatas 2015. aastal iga-aastase Global Change Awardi, mille eesmärgiks on kiirendada üleminekut jäätmevabale ringmajandusele ning mis otsib moetööstust muutvaid ideid. Tänaseks on välja valitud teine võitjateviisik, kelle vahel jagab 1 miljoni suuruse stipendiumifondi avalikkus, kellel on seega ideaalne võimalus mõjutada üht maailma suurimat tööstust ning anda oma panus jätkusuutlikku tulevikku. Veebihääletus avatakse täna, 27. märtsil ning suletakse 2. aprillil. Hääletada saab aadressil globalchangeaward.com.

2016. aasta võitjad esindavad laia variatsiooniga põnevaid ideid – digitaalse sisuga niit, mis kannab infot tekstiiltoote koostisest; biojääkidest toodetud ning kasvuhoonegaase siduv nailon; veinitootmisjääkidest valmistatud taimne kunstnahk; vanadest teksadest toodetud värvipulber ning idee, mis muudab lehmasõnniku biolagunevaks tekstiiliks.

„Teisele Global Change Awardile laekus 2883 innovaatilist ideed 130 riigist, mis ületas eelmise aasta  numbreid. Piire ületavatele väljakutsetele saab läheneda vaid piire ületavate lahendustega. Olen veendunud, et erinevate valdkondade inimeste kokku toomine aitab kaasa olulistele muutustele, kiirendades moetööstuse üleminekut jäätmevabale ringmajandusele,” kommenteerib H&M Conscious Foundation juhatuse liige ning H&Mi tegevjuht Karl-Johan Persson.

Rahvusvaheline ekspertžürii, kuhu kuulusid teiste seas Londoni Kunstiülikooli kestliku testiili ja moedisaini professor Rebecca Earley, New Yorki Teaduste Akadeemia president ja tegevjuht Ellis Rubinstein, supermodell Amber Valleta ning Maailmapanga kliimaga seonduvate investeeringute juht Vikram Widge, on välja valinud viis kõige silmapaistvamat innovatsiooni.

„Planeedil, mis ei ole jätkusuutlik, peab iga tööstus üle vaatama ning korrastama oma tootmise. Innovatsioonikonkurss Global Change Award on südi jõupingutus võimendamaks keskkonnasõbralikke muutusi moetööstuses ning H&M Foundationi stipendiumi võitjad kehastavad murranguks vajalikku piiramatut potentsiaali, mida kannab endas teadus ja tehnoloogia,” tõdeb New Yorki Teadusteakadeemia president ning Global Change Awardi žüriiliige Ellis Rubinstein.

2016. AASTA GLOBAL CHANGE AWARDI VÕIDUIDEEDE LÜHIKIRJELDUSED:

Kõrgmood sõnnikust – tekstiili valmistamine lehmasõnnikust

Teksavärv teksadest – vana kasutu teksariide kasutamine värvipulbri valmistamisel

Päiksetekstiilid – päikseenergia kasutamine stiilsete tekstiilide tootmisel

Targad tekstiilkiud – kanga sisse kootud digitaalne kiip, mis annab meile teada tekstiilide päritolu

Viinamarjanahk – veinitootmisjääkidest tehtud taimne kunstnahk

Lisainfot saab aadressilt: www.globalchangeaward.com. Antud aadressil toimub ka hääletamine.

Kõrgmood sõnnikust – tekstiili valmistamine lehmasõnnikust

Lehmasõnnikus leiduvast hinnalisest tselluloosist saab toota biolagunevat tekstiili. Selline tootmisviis vähendab märkimisväärselt metaani ning teiste ohtlike ainete sattumist õhku, vette ning maapinda.

Teksavärv teksadest – vana kasutu teksariide kasutamine värvipulbri valmistamisel

Purustades vanad teksad imeväikesteks osadeks saab saadusest toota värvipulbrit, millega on võimalik värvida teksariiet või muid tekstiile. Selline lähenemine vähendab nii vee kui ka energia kasutust ning ühtaegu taaskasutab teksariiet, mis muidu leiaks oma koha prügimäel.

Päiksetekstiilid – päikseenergia kasutamine stiilsete tekstiilide tootmisel

Ainult vett, taimejääke ning päikseenergiat kasutades saab valmistada biolagunevat nailonit, mille tootmiseks pole vaja naftat. Sealjuures imab saadud materjal enda sisse kasvuhoonegaase, panustades nii ka nullemissiooniga tootmisse.

Targad tekstiilkiud – kanga sisse kootud digitaalne kiip, mis annab meile teada tekstiilide päritolu

Tekstiilide taaskasutamisele ning ümbertöötlemisele aitab kaasa materjalide sisse kootud kiip, mis annab täieliku ülevaate toote koostisest. Vajalik info hoiab kokku aega ning muudab kogu protsessi efektiivsemaks.

Viinamarjanahk – veinitootmisjääkidest tehtud taimne kunstnahk

Veinitootmisjääkidest tehtud taimne kunstnahk on hea uudis loomade heaolule ning vastupidiselt sünteetilisele nahale, pole selle tegemiseks vaja naftat. Lisaks väheneb tänu viinamarja varte ning kestade ümbertöötlemisele jäätmete hulk.

HÄÄLETAMINE JA TULEMUS:

Aadressil www.globalchangeaward.com 27.03 – 02.04 toimuval hääletusel saavad osaleda kõik ning valida saab viie võiduka innovatiivse idee vahel. Tulemus ning ideede autorid paljastatakse  5. aprillil Stockholmis toimuval suurejoonelisel auhinnatseremoonial.

Auhind: Auhinnafondi suurus on miljon eurot, millest igale võitjaideele on juba tagatud 100 000 eurot. Veebihääletuse tulemus määrab, kuidas jaguneb võitjate vahel ülejäänud 500 000 eurot: enim hääli saanud idee saab 300 000 eurot ning teise koha omanik pälvib 250 000 eurot.

Rahastus: H&M Conscious Fondi rahastab Stefan Perssoni perekond, Rootsi moeettevõtte H&M loojad ning põhiomanikud. 2013. aastast on perekond annetanud fondile 900 miljonit Rootsi krooni.

Innovatsioonikiirendi: H&M Conscious Fond, konsultatsioonifirma Accenture and Stockholmi KTH Kuninglik Tehnoloogiainstituut on välja arendanud innovatsioonikiirendi, mis toetab võitjaid nende ideede arendamisel.

Suurima osavõtjate arvuga riigid: India, USA, Nigeeria, Suurbritannia, Itaalia, Rootsi, Makedoonia, Indoneesia, Iraan ja Bangladesh. 56% kõikidest osalejatest olid naised.

ŽÜRII LIIKMED

Global Change Award ekspertidepaneeli liikmed on valitud tingituna nende laialdastest teadmistest innovatsiooni, ettevõtluse, jätkusuutlikkuse ning moe vallas. Kõik osalevad paneelis tasuta.

David Roberts – mõttekoja Singularity University esindaja

Rebecca Earley – Londoni Kunstiülikooli kestliku tekstiili ja moedisaini professor ja tulevikutekstiile uuriva keskuse Textile Futures Research Centre (TFRC) direktor

Ellis Rubinstein – New Yorgi Teaduste Akadeemia president ja tegevjuht

Amber Valletta – supermodell, näitleja ja ettevõtja

Lewis Perkins – Cradle to Cradle Products innovatsiooniinstituudi president

Johan L. Kuylenstierna – Stockholmi keskkonnainstituudi tegevjuht

Dame Ellen MacArthur – The Ellen MacArthur fondi asutaja

Vikram Widge – Maailmapanga kliimaga seonduvate investeeringute juht

Franca Sozzani* – ajakirjanik ning ajakirja Vogue Italia peatoimetaja.

*Franca Sozzani oli osa nii 2015.a kui ka 2016.a ekspertžüriist, kuid kahjuks suri ta 2016. aasta detsembris enne, kui tal oli võimalus aidata valida käesoleva aasta võitjaid.

 

 Global Change Award on innovaatiline konkurss, mille algatas 2015. aastal H&M Conscious Fond. Konkurs on katalüsaatoriks murrangulistele rohelisele mõtteviisile keskenduvaid ideedele ning selle eesmärk on kaitsta kaitsta maailma loodusvarasid ning luua moetööstuses suletud väärtusahel. Võistlusel valitakse igal aastal välja viis ideed, mille vahel jagatakse 1 miljoni euro suurune stipendium, ning mida hakkab toetama ainulaadne üheaastane innovatsioonikiirendi, mille loovad H&M Conscious Fond, Accenture ja Stockholmi KTH Kuninglik Tehnoloogiainstituut. Viis ideed valib välja ekspertžürii ning inimesed üle kogu maailma on internetihääletuse teel oodatud jagama võitjate vahel poolt stipendiumirahast. Hääletustulemused avaldatakse suurel auhinnatseremoonial 2017. aasta aprillis Stockholmis. Global Change Award on maailma üks suuremaid innovatsiooni algfaasi puudutavaid konkursse ja esimene omalaadne moetööstuse ajaloos. Lisainfot leiab veebilehelt www.globalchangeaward.com.