Täna tutvustati Tallinna Botaanikaaias värskelt valminud elurikka haljastuse kataloogi, mille abil saavad kõik oma koduümbrusesse elurikkust hoidvaid taimi istutada. Aadressil haljastus.tallinn.ee asuvast kataloogist leiab ligi 900 taime, mis sobivad nii haljasalale kui ka aeda. Lisaks kirjeldusele saab iga taime kohta teada, kui väärtuslik on ta tolmeldajatele ja keda ta ligi meelitab.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 29. august 2022
- Foto: Tallinna Botaanikaaia palmimaja. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul loome rohelist linna kõik üheskoos ning see oleks mõeldamatu erinevate organisatsioonide ja kõigi tallinlaste panusteta. „Tallinna uus elurikka haljastuse kataloog on ehe näide sellest, kuidas kõik tallinlased saavad panustada Euroopa rohelise pealinna aasta tegemistesse ning jääda nendele põhimõtetele truuks ka edaspidi,“ lausus Svet haljastukataloogi tutvustusel.
„Haljastuskataloogis on väga head ja põhjalikud otsinguvõimalused, et leida just enda aeda või peenralappi kõige sobivam taim. Näiteks kui kõrgeks see kasvab, millised värvi õied on, et see ümbruskonda sobiks, millised valgus- ja niiskustingimusi taim kasvamiseks vajab, kas taim sobib kasvama tänavale, parki või aeda, aga ka seda kui väärtuslik taim tolmeldajatele on. Sarnaseid katalooge on Saksamaal ja Suurbritannias, kuid Eestis on see esimene selline tööriist,“ sõnas haljastuskataloogi üks autoreid Tallinna Botaanikaaia maastikuarhitekt Liivi Mäekallas.
Tallinna maastikuarhitekti Kristiina Kupperi sõnul püütakse Tallinnas aina rohkem haljastuse rajamisel säilitada seda väärtuslikku, mis meil maastikus juba olemas on. „Näiteks Tondiraba pargis on uued elemendid kavandatud arvestades elurikkusega. Samuti on linna viimastel aastatel loodud mitmeid mesilaspeenraid ja lilleniite ning vähendatud niitmise intensiivsust. Putukaväila projekt on samuti hea näide, kus lineaarparki luuakse elurikkust säilitades ja toetades,“ lausus Kristiina Kupper.
„Tihti küsitakse, miks on oluline haljastuses elurikkust arvesse võtta. Kahjuks kahaneb maailmas liikide mitmekesisus ja arvukus märkimisväärselt. Tolmeldamine on üks olulisemaid hüvesid, mida loodus inimestele pakub. Suur osa õistaimi vajavad viljumiseks tolmeldamist ja ilma tolmeldajateta oleks meie toidulaud palju vaesem. Seega on elurikkuse kaitse ka inimeste enda kaitse,“ rääkis kataloogi teine autor Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal.
Elurikka haljastuse kataloog valmis 2022. aastal Tallinna Putukaväila arendava B.Green projekti raames. Kataloogi sisu panid kokku maastikuarhitekt Liivi Mäekallas ja elustiku ekspert Meelis Uustal. Kataloogi veebirakenduse tegi Blueglass Interactive OÜ.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta