Läti parlament ehk Seim otsustas täna ülekaalukalt - 70 poolt- ja 3 vastuhäälega - keelustada karusloomafarmid 2028. aastast.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 22. september 2022
- Foto: Loomake Riia loomaaias / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Viimase 10 aasta jooksul on Läti loomaõiguslaste ühendus "Dzīvnieku brīvība" teinud teavitustööd ja pidanud rääkimisi poliitikutega, et karusloomafarmid riigis keelustataks. Lisaks kirjutas 42 000 inimest ja 50 MTÜ-d alla avalikule kirjale, mis Seimile karusloomafarmide keelustamise toetamiseks saadeti.
Keeld võeti täna, 22. septembril viimasel ehk kolmandal lugemisel vastu ülekaalukalt - keelu poolt hääletas 70 Seimi liiget ja vastu oli 3. Loomakaitseseaduse muudatusettepanekud esitas mullu septembris parlamendile 11 saadikut erinevatest erakondadest. Aasta jooksul hindas majanduse, põllumajanduse, keskkonna ja regionaalpoliitika komisjon nii ettepanekute sisu kui ka sõnastust. Arvestades teiste riikide näiteid, pidas komisjon üleminekuperioodi piisavalt pikaks ning leidis, et see annab karusloomakasvatajatele piisavalt aega oma tegevuse järkjärguliseks lõpetamiseks. Keeld jõustub 1. jaanuaril 2028. aastal.
“See on ajalooline sündmus loomaõiguste jaoks Lätis - see on suur võit nii loomadele kui ka inimestele, “ kommenteeris ühingu "Dzīvnieku brība" juht Katrīna Krīgere. "Keelustades loomade vangistamise ja tapmise karusnaha eesmärgil, tõendame, et meie, lätlased, väärtustame ja austame loomi kui elusolendeid. Näitame, et meie riigis on hoolivus ja kaine mõistus olulisemad kui ahnus ja edevus. Pealegi on meie suhtumine loomadesse meie enda inimlikkuse peegel.”
Loomade eestkoste organisatsioon Loomus on lõunanaabrite suure võidu üle väga õnnelik.
“See uudis tõi tõesti suure-suure naeratuse näole!” rääkis Loomuse juhatuse liige Annaliisa Post. “Seni sai Eesti kanda ainsa karusloomafarmid keelustanud Balti riigi tiitlit, aga meil ei ole üldse kahju sellest nimetusest loobuda. Karusloomafarmide õudustele pole meie ühiskonnas enam kohta ja on ainult aja küsimus, mil ka teised riigid taolise keelu vastu võtavad.”
Praegu tapetakse Lätis igal aastal karusnaha saamiseks vähemalt 300 000 minki, lisaks mitusada rebast ja tšintšiljat. Lätis tegutsevate karusloomafarmide arv ja neis kasvatatavate loomade arv on viimastel aastatel vähenenud. Näiteks oli Läti karusloomafarmides 2017. aastal kokku 617 000, 2020. aastal 580 000 ja 2022. aastal 274 000 looma.
Karusloomafarmid on keelustatud ka mitmes teises Euroopa riigis. 2021. aasta suvel liitus nende riikidega ka Eesti, kui Riigikogu võttis 55 poolthäälega vastu eelnõu, mis näeb ette karusloomafarmide keelustamist 2026. aasta 1. jaanuarist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta