Tallinn sai valmis rattaparkimiskohtade rajamise juhendi, mille eesmärk on anda ülevaade rattaparkimiskohtade loomise võimalustest.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 4. juuni 2023
- Foto: Illustratiivne foto rattaparklate rajamise juhendist
Juhend asub aadressil tallinn.ee/rattaparkimiskohtade-rajamise-juhend.
Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on Tallinna eesmärk suurendada rattasõidu osakaalu igapäevase liikumisviisina ning lisaks rattateede ehitamisele ja erinevatele linnapoolsetele toetustele, on selle soodustamiseks äsja valminud rattaparkimiskohtade rajamise juhend.
“Mugava ratta parkimise võimaluse puudumine on üks olulisi põhjuseid, mis takistab ratta kasutamist igapäevase liikumisvahendina. Juhendi koostamise eesmärk oli luua lihtsalt haaratav ülevaade neile, kes sooviksid parkimiskohti rajada, kuid ei oska alustuseks kuskilt pihta hakata. Minu jaoks on see inspireeriv näide ka kliendikesksest ning teenusepõhisest lähenemisest, kus juhend on koostatud linna erinevate asutuste koostöös eesmärgiga muuta teenus linnakodanikele võimalikult ligipääsetavaks,” kirjeldas Lippus.
Juhendis on välja toodud parkimiskohtade rajamiseks vajalik eeltöö, võimalikud rattahoidmislahendused, info rattamajatoetusest ja ehitustingimustest. Rattahoidmislahendustest on eraldi välja toodud ehitustingimused rattaparkla, varikatusega rattaparkla ja rattamaja rajamiseks. Samuti ka tingimused hoonesisese hoiuruum (näiteks kelder, garaaž, kuur või muu ruum) ümber ehitamiseks või kohandamiseks. Korteriühistud võivad kokkuleppel linnaga rattaparkimiskoha rajada ka kinnistuga piirnevale linna maale. Sel juhul tuleks soovist teada anda ja see kooskõlastada linnaosa valitsuse ja Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametiga. Rattaparkimiskoha rajamisel tuleb silmas pidada turvalisust: kui rattad paiknevad nähtavas asukohas, vähendab varguste riski. Ratast kaitseb kõige paremini turvaline lukk.
Korteriühistu, mis on ehitanud korterelamu hoovi jalg- ja tõukerataste hoidmiseks rattamaja (sh ka varikatuse ja võrkseintega lahendused) või kohandanud korterelamus asuva ruumi rataste hoidmiseks, võib kuue kuu jooksul pärast tööde lõpuleviimist taotleda rattamajatoetust. Lisaks on võimalik toetust saada hoovi, rattamajja või siseruumi jalg- ja tõukerataste akude laadimise seadmete paigaldamise jaoks. Toetusega hüvitatakse kuni 70 protsenti ehitustööde maksumusest, kuid maksimaalselt 10 000 eurot korterelamu kohta. Rattamajatoetuse taotlus tuleb esitada Tallinna projekti- ja tegevustoetuste infosüsteemi iseteeninduses. Toetuse saamiseks on vaja järgida ehitamisele kehtivaid nõudeid ja rattamajatoetuse korda.
Rattaparkimiskohtade rajamisel tuleb arvestada kõikide seadusest tulenevate nõuetega. Varikatuse rajamisel, rattamaja ehitamisel või olemasoleva ruumi rattahoiukohaks ümberehitamisel tuleb järgida ehitusseadustikust tulenevaid nõudeid.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta