Tavaliselt me õhule ei mõtle, lihtsalt hingame ja teeme oma tegemisi. Puhas õhk toetab head tervist nii inimesel kui loodusel. Heameel on tõdeda, et Tallinna linnaõhku hinnatakse Euroopa ja ka maailma puhtaima õhuga linnade hulka. Õhusaastega puutub pealinlane sellegipoolest kokku, näiteks tiheda liiklusega kohtades, ehitusplatside läheduses, aga ka söega grillimise tulemusena kauni ilmaga nagu täna. Õhk piire ei tunne ja seega igaüks saab oma läbimõeldud tegevusega õhu kvaliteeti mõjutada.
- Bioneeri uudised
- 7. september 2024
- Foto: Pexels. Pixabay
Sinu sammudel on mõju:
- Mõtle oma käigud linnas läbi ja eelista jalgsi käimist või kergliiklusvahendi kasutamist. Autosõidul kahjustab õhu kvaliteeti lisaks heitgaasidele rehvide kulumisel tekkivad peenosakesed. Ära paaruta, ära vilista kummi.
- Kasuta ühistransporti, mis on ka oma kütuse tarbimiselt üha keskkonnasõbralikum, kasutades liikumiseks biometaani, biokütust, taastuvelektrit. Kui vaja minna kaugemale kui kilomeeter.
- Kui ikkagi on tarvis autot kasutada, siis kasuta võimalusel keskkonda säästvaid kütuseid, paigal olles ära lase mootoril niisama käia.
- Ära põleta kulu või prügi! Jäta prügi poest ostmata.
- Lase enne kütteperioodi algust litsenseeritud korstnapühkijal kontrollida üle küttekolde seisukord.
- Grillides eelista gaasi- või, veel parem, elektrigrilli, et hoida õhk puhtamana.
- Ehitustöid plaani nii, et kergesti lenduvad peenosakesed ei lenduks tööpaigast kaugemale.
- Jälgi, milliseid tooteid tarbid! Koduse puhta õhu hoidmiseks väldi kodukeemia lahtiseid pakendeid. Looduslik keemia on alati abiks.
Rahvusvahelise IQ Air õhukvaliteedi 2023. aasta raporti järgi on Tallinn puhta õhu poolest maailma pealinnade hulgas 6. kohal.
Euroopa keskkonnaagentuuri (EEA) õhu kvaliteedi andmete järgi on Tallinn Euroopa linnade seas 9. kohal.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta