Keskkonnaagentuur uuendab oma radarivõrku kaasajastades Harku ilmaradari tehnoloogiat. Kaasaegse tehnoloogiaga radar võimaldab suuremat mõõtetundlikkust ja -täpsust, mis parandab kogu Eesti jaoks ilmaprognooside kvaliteeti.
- Kliima
- 25. september 2024
- Foto: Hanne Hasu, Pixabay
Kliima muutumise tulemusena peame üha paremini valmistuma ilmaekstreemsuste sagenemiseks.
„Korrektsed radariandmed aitavad selliseid olukordi täpsemini prognoosida ning tänu sellele paduvihmade, rahesadude ja äikesetormide teele jäävatel inimestel varem reageerida. Varasem teadmine ees ootavast aitab tõsta turvalisust ning võimaldab inimestel ennast ja oma vara paremini kaitsta,“ sõnas Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.
Uue ja kaasaegse Harku ilmaradari kasutuselevõtt võimaldab Keskkonnaagentuuril pakkuda veelgi täpsemaid ja usaldusväärsemaid ilmaprognoose, mis on üha muutuvate kliimaolude tingimustes eriti oluline.
Senine ilmaradar Harku aeroloogiajaamas on olnud töös alates 2009. aastast ning oma kasutusea lõpule lähenedes vajanud pidevalt remonttöid. Oktoobris võtab Keskkonnaagentuur kasutusele uue SSPA ehk Solid State Power Amplifier tehnoloogiaga C-riba radari. SSPA ehk pooljuhtvõimendi puhul kasutatakse radaris magnetroni asemel pooljuhtide tehnoloogiat galliumnitriidist valmistatud transistoridega, mis pakuvad varasema lahendusega võrreldes pikemat eluiga, lihtsamat hooldust ja suuremat tõrkekindlust. Seega uuem tehnoloogia pakub mitmeid eeliseid. Suureneb mõõtetundlikkus tänu kompaktsele konstruktsioonile, mis aitab paremini tuvastada kaugeid ja alles tekkivaid sajualasid. Samuti toimub automaatselt pidev kalibreerimine, mis tagab stabiilselt kõrge andmekvaliteedi. Praeguses majanduslikus olukorras ei ole vähetähtis ka madalam ülalpidamiskulu tänu vähematele kuluosadele.
Kaasaegne ilmaradar paigaldatakse uue 36-meetrise masti otsa, et tagada radarile parem tööala, mis võimaldaks jõuda kaugemate sajupilvedeni. Ilmaradari tööpõhimõte seisnebki atmosfääris olevatelt sademetelt tagasipeegeldunud signaali mõõtmisel. Mõõtmistsüklis kogutud andmetest koostatakse spetsiaalse tarkvara abil Keskkonnaagentuuri veebilehel nähtavad radaripildid ja lühiajaline sadude liikumise prognoos. Andmed pärinevad kokku kahelt ilmaradarilt, millest üks asub Harkus ja teine Sürgaveres. Radariandmed on alusinfoks üleriigiliste ilmaprognooside ja hoiatuste koostamiseks, samuti edastatakse need üle-euroopalisse radarivõrku. Uue Harku radari andmed jõuavad Keskkonnaagentuuri veebilehele oktoobri jooksul, kui üleminek on täielikult lõppenud.
Harku ilmaradari uuendus- ja ehitustööd lähevad kokku maksma 1,7 miljonit eurot, mis on kaasrahastatud Euroopa Liidu vahenditest. Radar on tellitud Soome ettevõttelt Vaisala Oyj.
Võimalikult varaste hoiatuste edastamiseks ja selleks täpsemate radariandmete saamiseks on Keskkonnaagentuuril kavas ka edaspidi uuendada ning laiendada ilmaradarite võrku.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta