Praxise mõttekojal valmis aruanne "Nähtamatu osa majandusest: mis on tasustamata hooletöö hind?"  Tasustamata hooletöö mõiste alla kuuluvad tegevused nagu kodu koristamine, laste kasvatamine, pesu pesemine, vanemaealiste hooldamine, st kõik produktiivsed tegevused, mille eest ei saada tasu.

Tasustamata hooletööd, mida teevad kodudes suuremas mahus naised kui mehed, pole seni arvatud formaalse majanduse hulka. Seetõttu on tasustamata hooletöö aruteludes majandusest nähtamatu. Tasustamata hooletöö on ennekõike kodumajapidamises tehtavaid tegevused, nagu koristamine, toiduvalmistamine ning laste ja teiste abivajajate eest hoolitsemine . 

Praxise analüütikud pakuvad SKP täienduseks välja tasustamata hoolemajanduse koguprodukti (HKP) mõiste, mis näitab, kui suur on tasustamata hoolemajanduse maht tasustatud majanduse kõrval. Arvutuste kohaselt ulatub tasustamata hooletöö väärtus täna ligikaudu 4,6 kuni 11,5 miljardi euroni aastas. Väärtuse vahemik tuleneb arvutustes rakendatud erinevatest palgamääradest. Kõige väiksem on HKP väärtus (4,6 miljardit eurot) alampalgaga ning kõige suurem HPK väärtus (11,5 miljardit eurot) keskmise brutokuupalgaga tehtud arvutuste puhul.

Analüütik Isabel Mari Jezierski sõnul on seejuures naiste poolt tehtud tasustamata hooletöö rahaline väärtus meestega võrreldes pea kahekordne (2,8 kuni 7,2 miljardit eurot).

Sisendipõhiste meetodite põhjal tehtud arvutuste kohaselt ulatub tasustamata hooletöö väärtus ligikaudu 4,6 kuni 11,5 miljardi euroni aastas, mis on 12–30% 2023. aasta SKP-st jooksevhindades. Sh naiste panus majandusse tasustamata hooletöö kaudu on 1,6 x suurem kui meeste panus.

 

Mida selle teadmisega peale hakata?

 

Esiteks: see teadmine võiks aidata kaasa paradigma-nihkele - majandusest võiksime rääkida laiemalt kui pelgalt tasustatud majandusest. St majanduse käekäiku analüüsides võiksime SKP kõrval vaadata ka teisi mõõdikuid.
Teiseks: see teadmine võiks tuua tasustamata hooletöö peidust nähtavale. Eesmärgiks võiks olla see, et jaotame tasustamata hooletöö tegevused meeste-naiste-erinevate sotsiaalmajanduslikul järjel olevate inimeste-turu ja riigi vahel õiglasemalt ära. Loodetavasti see teadmine toetab meid selle eesmärgi poole püüdlemisel.