MTÜ Wikimedia Eesti korraldas 1.–4. augustini Lõuna-Eestis Meremäe vallas 2. soome-ugri Vikipeediate seminari, mis tõi kokku huvilisi Venemaalt, Soomest ja Eestist, udmurte, karjalasi, ersasid, mokšasid, marisid, vepslasi, komisid, eestlasi ja soomlasi.
- Bioneeri uudised
- 11. august 2015
Seminaril arutati väikeste soome-ugri Vikipeediate arendamise üldist strateegiat ning lepiti kokku konkreetsetes sammudes, mida seminaril osalejad peaksid ühise eesmärgi nimel lähitulevikus astuma.
Kuna soome-ugrilaste arv on võrdlemisi piiratud, siis edasise tegevuse põhialuseks on koostöö tugevdamine ning kogemuste jagamine, mis aitab korrata edulugusid ning hoiduda ebaõnnestumistest. Konkreetsete sammudena asutakse kohalikul tasandil tõstma teadlikkust vabast kultuurist ja vabadest teadmistest ning arendama koostööd mälu- ning õppeasutustega. Sarnaselt eelmisele aastale räägiti tänavugi sellest, kuidas Vikipeedia abil aidata kaasa väikeste soome-ugri keelte püsimajäämisele ja mis võiks olla innustajaks nii vabatahtlikele kui ka võimalikele partneritele.
Üldiste küsimuste kõrval tegeleti seminaril ka spetsiifilisemate teemadega: vahetati mõtteid, milliste vahenditega on kõige parem luua juurde soome-ugri keeltes Vikipeediale sisu ning kuidas kasvatada kohalikke Vikipeedia kogukondi. Seminari käigus toimus õpituba, kus õpetati kasutama abiprogramme, et kirjutada artikleid Vikipeedias kiiremini ja mugavamini. Üheskoos katsetati Eestis arendatavat vabavara tõlkevahendit Minority Translate (vt translate.keeleleek.ee), mis lihtsustab Vikipeedia artiklite tõlkimist ühest keelest teise.
Soome-ugri keeltest on omakeelne Vikipeedia peale eestlaste, soomlaste ja ungarlaste olemas ka saamidel (põhjasaami), võrokestel, vepslastel, niidu- ja mäemaridel, ersadel ja mokšadel, permi- ja sürjakomidel ning udmurtidel. Eesti Vikipeedia on nende seas suuruselt kolmandal kohal.
Kohtumine toimus Soome-Ugri Kultuuripealinna programmi raames ning seda toetasid Hõimurahvaste programm ja Wikimedia Foundation.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta