Täna, 21. jaanuaril jõuab AS Vireeni loomsete jäätmete käitlemise tehasesse Väike-Maarjas mobiilne põletusahi Hurikan 1000E. Riigi äriühing AS Vireen saab põletusahju kasutada nakkusohtlike seakorjuste hävitamiseks taudipiirkondades, et vähendada sigade aafrika katku levimise riski.
- Bioneeri uudised
- 22. jaanuar 2015
„Kuigi seni Eestis sigade katku kodusigadel diagnoositud ei ole, peame olema valmis võimalike haiguskollete likvideerimiseks kohapeal,“ ütles põllumajandusminister Ivari Padar. „Mobiilne põletusahi on üks lisavõimalus nakkusohtlike korjuste hävitamiseks, taudi leviku riski vähendamiseks ning võimaldab taudiolukorras kiirelt ja efektiivselt tegutseda.“
Põletusahju töötlemisvõimsus on kuni 1 tonn tunnis. Mobiilset põletusahju saab kasutada seakorjuste kahjutustamiseks väiksemates farmides ja majapidamistes. Võimalike suuremate taudipuhangute puhul farmis jääb lahenduseks matmine.
Mobiilse põletusahju lõplikuks maksumuseks on 239 034 eurot, millele lisandub 10 000 eurot masina seadistamise kulusid. Valitsus eraldas põleti ostmiseks reservfondist 227 500 eurot. Põletusahi Hurikan 1000E telliti Inglismaa ettevõttelt Waste Spectrum Environmental. Esialgu hakkab see paiknema AS Vireeni territooriumil ning hiljem on seda võimalik kasutada sigade katku ohupiirkondades Veterinaar- ja Toiduameti tellimisel.
Eestis seakatku kodusigadel leitud ei ole, küll on diagnoositud sigade aafrika katk kokku 81 metsseal Viljandi-, Võru-, Valga- ja Ida-Virumaal. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Sigade aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee. Teavet taudikahtlusega loomade kohta saab edastada Veterinaar- ja Toiduameti vihjetelefonil 605 4750.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta