Maailma muutmiseks on palju viise – muuta oma tarbimine ja eluviis loodussõbralikumaks, eelistada õiglase kaubanduse tooteid, toetada heategevust. Seda nimekirja võiks jätkata veel paari raamatu jagu. Üks võimalus maailma muuta, on aga hakata vabatahtlikuks.

Humana People to People liikumine on aastakümneid teinud koostööd DRH liikumisega, mis koolitab vabatahtlike ehk Humana keeli DI-sid, kes asuvad tööle Humana arenguprojektide juures Aafrikas, Aasias ja viimastel aastatel ka Lõuna-Ameerikas. DI on lühend ingliskeelsest terminist development instuctor ehk arenguinstruktor.

DI-programmis osalemine annab võimaluse panustada ÜRO Aastatuhande Arengueesmärkide saavutamisesse, milleks on vaesuse ja nälja vähendamine, laste ja emade suremuse vähendamine, põhihariduse tagamine kõigile maailma lastele, haiguste leviku peatamine, keskkonnasäästlikkus ja rahvusvaheline koostöö. Arenguinstruktorina töötades on võimalik olla osaline nende eesmärkide saavutamises.

Üheks väga konkreetseks näiteks, kuidas põhiharidust kättesaadavamaks muuta, on õpetajakolledžid, kus koolitatakse õpetajaid, kellest enamik asuvad tööle maapiirkondades, et ka seal oleks lastel võimalik koolis käia ning tulevikus oma riigi arengus veelgi suuremat rolli etendada.

Humana Estonia on partneriks Euroopa Komisjoni poolt rahastatavas projektis, mille raames laiendatakse Maputo ja Nhamatanda (Mosambiik) kolledžeid ning samas pakutakse võimalust igaühel neisse koolidesse vabatahtlikuna tööle asuda.

Kolledžite juurde rajatakse eelkoole, et mudilastele tähti, numbreid ja ka portugali keelt õpetada;  pedagoogilisi töötubasid, kus juba töötavad õpetajad leiavad tundide ettevalmistamiseks lisamaterjale ning kus viiakse läbi täiendkoolitusi; lisaks pakuvad kolledžid kursuseid kogukonna liikmetele arvuti kasutamise alal, inglise keele kursuseid, hügieeni- ja toitumiskoolitusi ja palju muud. Nende tegevuste elluviimisel on suur roll ka vabatahtlikel.

Meist igaühel on hulk oskusi ja teadmisi, mida teistega jagades nende mõju mitmekordistub. Et need teadmised ja oskused aga laiemasse süsteemi asetuks ning et neist tõeliselt kasu oleks, läbitakse eelnevalt kuuekuuline õppeprogramm Taani, Norra või Inglismaa DI koolis. Kuna läbivaid teemasid on kõigi projektide juures mitmeid: haiguste, sealhulgas HIV ja AIDSi ennetus, keskkonnasäästlikus, toitumine ja palju muud, peab vabatahtliku ettevalmistus olema samuti väga laiapõhjaline. Koolid on esimene samm kultuurivahetuses, sest igas koolis õpivad maailmaparandajad kogu Euroopast. Teine samm maailmapildi laiendamisel on juba töö projekti juures, olgu see siis Indias, Mosambiigis või Belizes.

Kogemus, mille vabatahtlikuks olemine annab, jääb inimesele eluks ajaks. Oskus uutes oludes, uues kogukonnas ja grupis hakkama saada, on väärtus, mida saab kasutada alati ja igal pool.

Vabatahtlike programmist lähemalt loe www.humanae.ee/aafrika