20. jaanuaril 1999. aastal teatas uudisteagentuur China News Service , et Hiina hakkab piirama interneti kasutamist kohalike seas ülipopulaarsetes internetikohvikutes. Tegemist oli järjekordse sammuga tsensuuri kehtestamisel. Hiina tsensuuri meedia ja interneti vallas on võrreldud kunagise NL tsensuuriga. Kahjuks võimaldab valikuline infoedastamine jätta hiinlased teadmatusse paljudes eluliselt tähtsates küsimustes.
- Bioneeri uudised
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 20. jaanuar 2009
- https://pixabay.com/photos/coffee-beans-seed-powder-wooden-2560260/
Teisitimõtlemine on Hiinas karistatav. Seega teemad nagu Tiibeti iseseisvus, korruptsioon, inimõiguste rikkumine, narkootikumid, homoseksualism ja sageli ka keskkonna tegelik olukord pole lubatud. Keelatud meedia pakub hiinlastele huvi aga just selle keelatuse tõttu. Meedia omanikud peavad tegema keerulise valiku: kas olla populaarne, teenida rohkem raha ja minna vahelejäämise korral vangi või piirata meedia teemadevalikut.
Vangiminekut kardetakse ja seetõttu eelistatakse ligipääsu „valedele“ saitidele keelata. Ka suured meediahiiglased nagu Yahoo, Google, Microsoft ja Cisco on turul püsimise eesmärgil aidanud Hiina tsensuurile kaasa.
Et muuta tsensuur vastuvõetavamaks, pandi näiteks Shenzheni politsei poolt 1. jaanuaril 2006. aastal tööle nunnu interneti küberpolitseinik Cha Cha. Armsale internetis ringi liikuvale piigale klikates saavad hiinlased kaevata rikkumistest päris politseinikele.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta