Eilsest saavad tartlased osta kõigist kaheksast Tartu Rimi kauplusest toitu märgatavalt soodsamalt. Nimelt alustas Rimi koostööd Luksemburgi startupi Food4All rakendusega, mis aitab leida Rimist kõik allahinnatud veel kehtivad, kuid peatselt aeguma hakkavad kaubad. 

  • Toit ja aiandus
  • 6. aprill 2022
  • Foto: Rimi kaupluse avamine Tallinnas Szolnokis / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Kuigi see võib tunduda probleem, mis pole Eestis nii oluline, on kahjuks toidu raiskamisel ka meie ühiskonnale ja keskkonnale laastav mõju. Nii maailmas kui Eestis on toidu raiskamine tõusutrendis ning seda on vaja muuta. Food4All äpiga näeb reaalajas, millised peatselt aeguvad tooted on Rimides saadaval. Alustame Tartu kauplustega, et näha, kuidas kliendid selle lahenduse vastu võtavad,” ütleb Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.

Maailmas saaks toidutootmise ülejääkidega toita 10 miljardit inimest. See tähendab, et toidu päästmisel on kriitiliselt oluline roll nii keskkonna hoidmise, kliimamuutuste, kuid väga otseselt ka näljahäda vahendamisel. Seejuures läheb 30% maailma toidutoodangust raisku. 

“Meil on probleem ja see on kallis nii rahakotile kui planeedile,” ütleb Food4All digilahenduse looja Ilana Devillers. Üliõpilasena tegi ta kurva tähelepaneku, et sageli on raske piiratud eelarvega korralikult ja tervislikult süüa. Samal ajal aga levis prügisukeldumine ning jaekettides läks kaup halvaks ning äraviskamisele.

“Aga miks mitte ühendada tarbijad ja jaemüüjad, et tuua nähtavale tooted, mis täna on veel värsked, kuid ostmata jäämisel raisku lähevad? Food4All loomise eesmärk on säästa raha, hoida keskkonda ja teha toit kõigile kättesaadavaks,” ütleb ta. 

Food4All rakendus annab klientidele võimaluse avastada kvaliteetseid ja värskeid tooteid. Lisaks leiab sealt ka nõuandeid jäätmete vähendamiseks ja heaks toitumiseks.


Rimi soodsate pakkumiste leidmiseks lae alla ja katseta Food4All rakendust (leiad rakenduse nimega F4A - Reduce Food Waste). Lisaks Eestile tegutseb F4A Luksemburis ja peatselt ka Prantsusmaal.