Laupäeval, 10. oktoobril 2009 peetakse Põlvamaal Kanepi vallas Varbuse mõisa aidas esimest korda mesinike ja eksklusiivse magusa meistrite osavõtul näitusmüük “Magus Postitee”. Rahvahääletuse tulemusena selguvad avalikul degusteerimisel esimesed laureaadid konkursil “Kuldne maius 2009”.

  • Toit ja aiandus
  • 4. oktoober 2009
  • Fotol šokolaad. CC0 Public Domain. Pixabay
Ürituse eestvedaja, Varbuse mõisamees Kalev Lindal ütles, et “Magus Postitee” on uus ettevõtmine, mis jätkab põnevate sündmuste jada ajaloolisel Vana-Võru maanteel – Postiteel. “Meie algatust võib pidada heas mõttes hullumeelseks, sest hoolimata masu-ajast alustame siinkandis ainulaadse üritusega, kus esitleme ja tunnustame magusamaailma meistrite tööd ja loomingut avalikkuse ees,” lausus ta.

Lindali sõnul on kunagisele Varbuse mõisa südamele plaanis elu sisse puhuda ja sellest välja arendada omapärane Varbuse Muusikamõis. Käesolev sündmus on esimene samm säilinud mõisahoonete toomisel avalikku kasutusse. “Loodame sellest kujundada magusameistrite iga-aastase omanäolise margiürituse, kus tutvustame Lõuna-Eestit, Postiteed, puhast eestimaist mett ning kodumaist käsitöönduslikult valmistatud šokolaadi ja muid maiustusi. Kõik tooted on naturaalsed ja kõrgeima kvaliteediga,” selgitas Lindal. “Ainulaadseks teeb ettevõtmise magusakonkurss, millel valitakse näitusest ja konkursist osavõtjate poolt hindamisele pakutud toodete seast rahva maitseeelistuse põhjal parimad.“

Näitusmüügi “Magus Postitee” keskmes on mesi ja šokolaad ning päevaprogrammis on oodata palju põnevat. “Oleme kutsunud üritusele tegutsevaid mesinikke ning eksklusiivse magusa valmistajaid. Oma oskusi demonstreerivad Kõlleste Kommimeistrid ja Tervise kodu asjatundjad, otse külaliste silme all valmivad hõrgud näitusekommid. Oma loomingut esitlevad pealinna firmad Maiasmokk ja Karamelle,” rääkis Lindal. Ta lisas, et esmakordselt peetaval magusakonkursil “Kuldne Maius 2009” valitakse parim mesi, kommimeistrite parimatest parim šokolaadikomm – parim klassika, samuti põnevaim uudislooming – parim uudis, mis võiks sobida Eesti esinduskommiks. Kogu päeva jooksul kõlab Varbuse Muusikamõisa aidamajas elav muusika. Täpsem ajakava veebis (aadressil www.varbuse.ee).

Ürituse eesmärgiks on muuta Varbuse mõis ajaloolise Postitee ja magusamaailma ristumiskohaks. Pakume inspireerivaid maitseelamusi, võimalust vahetult suhelda oma ala proffidega, saada rikkamaks AHHAA šokolaadi töötoa kogemuse võrra ja osaleda degustaatorina magusakonkursi žüriis, avastada uut endas ja enda ümber.

Degusteerima ja näitust vaatama on kutsutud kõigi kohalike huviliste kõrval ka esindajad Eestis tegutsevatest saatkondadest ja mitmetest organisatsioonidest, samuti väliskülalisi.