Tallinn, Euroopa roheline pealinn 2023 esitleb tänavusel Pimedate Ööde Filmifestivalil keskkonnafilmide eriprogrammi, mille juhatab sisse maailma esiettekandega originaalmuusikaga dokumentaalfilm „Rohelisem Tallinn“ ning Tšiili dokumentaalfilm „Ma olen Maa“.

  • Keskkonnaharidus
  • 2. november 2023
  • Foto: Kuvatõmmis filmist "Rohelisem Tallinn."

Eriprogrammi ametlikul avamisel 5. novembril kl 19 Coca Cola Plazas linastub esmakordselt laiemale avalikkusele Joosep Matjuse ja Katri Rannastu loodusfilm „Rohelisem Tallinn“, millele on loonud originaalmuusika „Aastaajad“ Tauno Aints. Kohapeal esitab seda filmiga koos Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhtimisel.  Film jälgib Tallinna linnaloodust ja elurikkust viiel aastaajal kevadest kevadeni ja on üles võetud 2022. ja 2023. aastal.

„PÖFFi keskkonnafilmide programm annab keskkonnaküsimustele visuaalse ja emotsionaalse dimensiooni ja võimaldab vaatajal näha ja tunda keskkonnaprobleemide mõju. Filmikeel räägib ja kõnetab paljusid inimesi tihti rohkem, kui mitukümmend lehekülge teksti, sest suudab keerulisi teemasid lihtsamalt selgitada ja muuta need arusaadavaks,” ütles Tallinna Euroopa rohelise pealinna aasta juht Krista Kampus.

„Kuna rohelise pealinna üks fookusteemasid on keskkonnateadlikkus, siis usun, et see programm aitab paremini mõista, kuidas inimtekkelised kliimamuutused mõjutavad nii inimesi kui keskkonda kogu maailmas. See pole pelgalt kusagil kaugel toimuv asi, mis meid ei puuduta ja millega me ei pea tegelema,“ lisas ta.

Lisaks Tallinna loodusfilmile on keskkonnaprogrammis veel kuus linateost, mis on sel aastal maailma teistel festivalidel palju tähelepanu äratanud. Kohe pärast filmi „Rohelisem Tallinn“ linastub avaseansil „Ma olen Maa“ (Tšiili). Lisaks linastuvad programmis Norra film “Maa laulud”, mis valiti esimest korda ajaloos dokumentaalfilmina riiki esindama võõrkeelse filmi Oscarile, Saksamaa film „Fantastiline plastik“, „Kõikvõimas Afrin: üleujutuse aegu“ (Kreeka, Prantsusmaa), „Planeet Maa kaitsjad“ (USA, Itaalia) ja „Vihmade vahel“ (Keenia).

„Keskkonnafilmide programmi koostamise käigus vaatasime ära ligi 100 keskkonnateemalist filmi. Meie valik langes nendele filmidele ja teemadele, mis on hetkel maailmas kõige põletavamad ehk inimese vastutus keskkonna ees. Kuidas peaks inimkond edasi liikuma, kui suurenevas energiavajaduses võivad keskkonnaküsimused jääda tahaplaanile,” tutvustas keskkonnafilmide programmi koostaja Mikk Granström.

Keskkonnafilmide programm kestab Pimedate Ööde Filmifestivalil 3. novembrist 19. novembrini. Piletid on müügil Piletilevis.

Rohkem infot PÖFFi keskkonnafilmidest ja programmist siit.