Esimest korda Eestis tunnustati pühapäeval, 12. septembril Vabaõhumuuseumis toimunud leiva- ja kartulipäeval mahetootjaid ning kuulutati aasta parimaks mahetootjaks Arvo Veidenbergi piimatooteid valmistav Pajumäe talu ja parimaks mahetooteks ASi Saidafarm juust “Saida valge juust”.

Auhinnad ja põllumajandusministri tänukirjad kõikidele konkurssidel osalejatele andis üle põllumajandusministeeriumi asekantsler Toivo Nõvandi, kes kiitis, et konkurssidel osales nii palju mahetootjaid ja -tooteid. Mees võrdles mõne aasta tagust aega, kui Eesti kauplustes ei olnud mahetooteid saada ning praegust, kui meil on isegi mahepoed. Nõvandi lootis, et parima mahetootja ja -toote valimine ei jää esimeseks ega viimaseks korraks ning soovis tootjatele uusi ideid toodete arendamisel.

Pähklimüsli ja kofeiinivaba kohvijook

Parima mahetootja konkursil tuli teisele kohale Elujõud OÜ, mis kasvatab ravimtaimi ja müüb taimeteesid ning kolmandale Taali Mesila OÜ, mis pakub mett ja meesaaduseid.

Parima mahetoote konkursil kuulutati teise koha vääriliseks Katrin Seppa-Silmere pähklimüsli tumedas šokolaadis tootesarjast “Karli ja Linda maiustused” ning kolmanda koha pälvis Orapera Ökotalu kohvijook “Taluhommik”. Kohvijook sisaldab röstitud ja jahvatatud sigurijuuri, speltanisu, rukist ja põldubasid.

Tootekujunduse eest märgiti ära veel Taarapõllu talu mahlad, moosid ja marjakrõpsud ning Teraviljatoode OÜ ökopastade tootesari “Tootsipeenra”. Samuti märgiti konkursil osalenud toodetest ära Teraviljatoode OÜ ökorukkipasta, Koplimäe mahetalu maasikatamp ja Pajumäe talu ürdikohupiim.

Oma lemmikmahetoote said valida ka leiva- ja kartulipäeva külastajad ning nende lemmikuks osutus samuti konkursil teise koha saanud Katrin Seppa-Silmere pähklimüsli tumedas šokolaadis.

Pajumäe talu (www.pajumae.ee) asub Viljandimaal, toodab looduslikult puhast piima ning töötleb seda edasi looduslikult puhtaks jogurtiks, kohupiimaks ja kohupiimakreemideks.

AS Saidafarm (saidafarm.ee) asub Tallinn-Haapsalu maantee keskmes, Lehetu külas, tunniajase sõidu kaugusel Tallinnast. Toodetakse samuti piimatooteid – kohupiima, juustu ja jogurtit.

Demjanov: ärge häbenege kodumaist

Parima tootja konkursile esitasid maheorganisatsioonid kokku 14 kandidaati ning tootekonkursil kandideerisid 18 talu ja väiketöötlejat kokku 41 tootega. Parima mahetoote väljaselgitamist juhtis Dimitri Demjanov Eesti Kulinaaria Instituudist, hindamiskomisjonis kuulusid mahevaldkonna esindajad ja kolm tippkokka. Demjanovi sõnul näitab konkursil osalenud toodete suur hulk, et on palju reisitud ja üritatud teha, mida varem pole tehtud ning panustatud toodete maitsele ja kvaliteedile.

Demjanov tõi välja ka mõned märkused, näiteks mõne toote kirjeldus oleks võinud olla arusaadavam, mõne toote pakend ei vastanud sisule jne. Demjanovi sõnul oli mõne toote puhul näha ka, et selle nimi on liiga kaugelt toodud ja ta soovitas tootjatel mitte häbeneda nimetada toodet kodumaise – oma valla või maa – nimega. Samuti ei tasu tema sõnul häbeneda kodumaiseid maitseid ega tehnoloogiaid. “Kokad ootavad teie toodangut. Tulevikus on hea, kui loeme parimate restoranide menüüdest talude ja talunike nimesid,” julgustas tippkokk ja restoraniomanik mahetootjaid.

Konkursid korraldas põllumajandusministeeriumi tellimusel Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Eesti Kulinaaria Instituudi ja Mahepõllumajanduse Koostöökoguga.