Selgub, et maailmas on kahte sorti inimesi: neid, kes unustavad oma pangakaardi PIN-koodi, ja neid, kel need neli numbrit mitte kunagi meelest ei lähe. Swedbanki hiljutine uuring näitab, et 52% Eesti täiskasvanuid on vähemalt korra oma pangakaardi PIN-koodi ära unustanud. 17% täiskasvanud eestimaalasi ehk iga kuues tunnistab, et neil on PIN-kood ununenud rohkem kui ühe korra.

Mida sel juhul siis ette võetakse? Kõige sagedamini vahetatakse pangakaart uue vastu – nii vastas kolmandik eestlasi. Ühtlasi selgub, et igal neljandal PIN-koodi unustajal on just selleks puhuks kood kodus paberile kirjutatud, 5%-l on PIN-kood lausa rahakoti vahel kaasas. 15% vastajaid tunnistas, et neil on PIN-kood nutitelefoni salvestatud. Kokku on 44% inimestel neljakohaline kood kuhugi kirja pandud.

„On täiesti mõistetav, et vahel lihtsalt läheb mõni oluline asi meelest. Kuid arvestades, et PIN-kood on sisuliselt kaardiomaniku elektrooniline allkiri, siis tasub PIN-koodi meelespidamisse tõsiselt suhtuda ja seda kindlasti mitte kuhugi üles kirjutada. Abi on ka mälutehnikatest – näiteks saab numbreid seostada seikadega oma elust. Kuid aktiveerida saab ka viipemaksed kaardi või nutiseadmega või lihtsalt tuletada PIN-i meelde Swedbanki äpi kaudu,” sõnas Swedbanki klienditeenuste juht Ede Raagmets.

Vaid 7% vastas, et vaatab PIN-koodi üle pangaäpi kaudu. Märtsikuust saab PIN-i üle vaadata ka Swedbanki mobiiliäpist valides Menüü - > Kaardid -> Kaardi andmed -> Kaardi PIN-kood. Koodi nägemiseks tuleb end autentida.

Balti riikides on kogemused väga sarnased. Küll aga võis uuringuandmetest täheldada, et Leedu elanikud vastasid naabritest sagedamini, et pole PIN-i unustanud (53%). Lätlased ja leedulased on harvemini valmis PIN-koodi unustades kaarti vahetama – näiteks 56% lätlastel on PIN kuhugi kirja pandud.

Uue pangakaardi kätte saamisel õppige PIN-kood pähe ja hävitage PIN-koodi ümbrik. Ärge kirjutage PIN-koodi mitte kuhugi, ärge öelge PIN-koodi kellelegi, ka mitte pangatöötajale. Aeg-ajalt tasub PIN-koodi muuta – seda saab teha Swedbanki sularahaautomaatides. Kindlasti ei tasu eri kaartidel kasutada sama PIN-koodi.

Nutiseadmete ja mobiilse panganduse kasutamise uuringu tegi turu-uuringufirma RAIT Swedbanki tellimusel 2021. aasta lõpus. Igast Balti riigist osales uuringus üle tuhande vastaja vanuses 18–74 aastat.