Philip Morris International (PMI) on oma toodetest tekkivate jäätmete vähendamise nimel ellu kutsunud mitmeid innovatiivseid algatusi, et vähendada toodetega tekkivat prügi kogust. Ettevõte kogub kokku kuumutatava tubaka elektroonilised seadmed ja suunab need edasi käitlusesse, samuti kogutakse kokku ka elektroonilised sigaretid. Möödunud aastal liitus ettevõtte Eesti haru CIRCLE (Central Inspection and Recycling for a Closed Loop Economy) programmiga, mille kaudu on Eestis tagastatud ja kokku kogutud juba ligi 18 000 kasutatud elektroonilise kuumutatava tubaka seadet.

  • Ettevõtlus
  • 23. september 2024
  • Foto: Filmbetrachter. Pixabay

Sel aastal avaldatud Euroconsumers uuringust selgus, et Euroopa Liidu eesmärgid väikeelektroonika taaskasutusele ei ole jõudnud soovitud tasemeni: ainult 15% EL-i elektroonikajäätmetest taastöödeldakse. Uuringu kohaselt soovivad tarbijad jäätmete sorteerimiseks lihtsamaid lahendusi ja sestap jõuavad väikeelektroonika seadmed ebamugavate sorteerimisvõimaluste tõttu tihti just tavaprügi hulka.

Väikeelektroonikajäätmete probleem on kasvav nii maailmas, EL-is kui ka Eestis. See aga toob kaasa kasvava koormuse keskkonnale ja suurenenud vajaduse tegeleda väikeelektroonikajäätmetega, mis sisaldavad olulisel määral erinevaid ressursse ja toormaterjali.

Kai Tammist, Philip Morris Eesti välissuhete juht sõnas, et kuna maavarad on piiratud, on väga oluline käsitleda oma eluea lõppu jõudnud elektroonikaseadmeid vastutustundlikult ning taaskasutada materjale, mis on ka PMI eesmärk – vähendada toormaterjali kaevandamise ja kasutamise mahtu.

“Toetame ringmajanduse mudelit nii Eestis kui mujal, sest peame PMIs väga oluliseks keskkonnajalajälje vähendamist. Selleks oleme kasutusele võtnud erinevaid jätkusuutlikkuse praktikaid ja ellu kutsunud innovaatilisi lahendusi. Materjale taastöödeldes ja -kasutades ei kaitse me mitte ainult tänast keskkonda, vaid teeme teed ka jätkusuutlikumale tulevikule,” ütles Tammist.

“Igal täiskasvanud suitsetajal, kes kasutab kuumutatava tubaka seadet, on võimalus oma seade, mida enam ei kasutata või mis ei tööta, tagastada taaskasutuseks. Sellest võimalusest informeeritakse ka igat meie seadme ostjat,” sõnas Tammist ning lisas, et seadmed kogutakse kokku Eesti Philip Morrise müügikohtades, mis on tähistatud Q store poodidena. Seadmed, millele ei ole võimalik uut elu anda, taastöödeldakse PMI CIRCLE ümbertöötlemiskeskustes.

PMI CIRCLE programm koondab keskuseid, mis kontrollivad, töötlevad ja eraldavad elektroonikaseadmetest uuesti ringlusse võtmiseks materjale. Seega kõik Eestis kokku kogutud seadmed saadetakse Ungari ümbertöötlemiskeskusesse, kus neid põhjalikult kontrollitakse ning seadmetest kas eraldatakse erinevad taaskasutuseks sobivad materjalid nagu plastik, trükkplaadid, akud ja metall või need parandatakse ja uuskasutatakse. Eesti liitus CIRCLE programmiga 2023. aastal ning Baltikumis on PMI kogunud viimase kahe aasta jooksul CIRCLE programmi kaudu ümberkäitlemiseks juba enam kui 375 000 kuumutatava tubaka seadet.

Lisaks kogub ettevõte ka kasutuskõlbmatuid elektroonilisi sigarette, mille vastutustundlikku taaskasutust koordineerib Eestis kohalik lepinguline partner. Sarnaselt kuumutatavate tubakatoodete seadmetele, kogutakse neid kokku Philip Morris Eesti müügikohtades.

Tammist selgitas, et väikeelektroonika seadmed sisaldavad paljusid erinevaid materjale ja toormeid, mis tihti lihtsalt ära visatakse – nende eemaldamine väikeseadmetest on suhteliselt ressursimahukas.

“Kuid materjalide uuskasutamise protsess aitab kaasa looduse hoidmisele ning võidelda kliimamuutuste vastu, kasutades uuesti juba olemasolevaid materjale, mitte tootes uusi. Lisaks looduse hoidmisele annab taaskasutamine meile tootjana väärtuslikku informatsiooni selleks, kuidas oma tooteid arendada vastupidavamateks.”

Üle maailma jõuab PMI suitsuvabadest seadmetest ümbertöötlemisse kuni 70%. CIRCLE projekt hõlmab 2023. aasta seisuga 82% kõigist PMI turgudest üle maailma. Samal ajal täiustatakse pidevalt uusi tooteid, et muuta nende eluiga võimalikult pikaks, teha seadmed üha lihtsamini ümbertöödeldavaks ning et seadmete CO2 jalajälg oleks võimalikult väike.

PMI on üle maailma ellu kutsunud erinevaid initsiatiive ja projekte, mis keskenduvad keskkonnamõjude vähendamisele. Näiteks töötas ettevõte välja kiiremini biolagunevad plastivabad sigaretifiltrid, mis aitab võidelda plastprügi, ka pakendite, sigarettide, suitsuvabade elektroonikaseadmete ja kulumaterjalide probleemiga, et vähendada jäätmeid ja risustust. PMI eesmärk on saavutada süsinikuneutraalsus ja null-energia kulu kogu väärtusahelas.

PMI pöörab olulist tähelepanu ka töökeskkonnale, kus pakutakse töötajatele elukestva õppe võimalusi ja austatakse erinevusi. Näiteks löövad PMI töötajad üle maailma juba mitmendat aastat kaasa Eestist alguse saanud ÜRO algatusel  “World Clean Up Day”, mis sel aastal leiab aset 20. septembril ning keskendub tänavu just väikeelektroonika seadmete jäätmete kogumisele.