4.-21. maini võtab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) vastu pindala- ja keskkonnatoetuste taotlusi, kuue esimese tööpäevaga laekus 2467 taotlust. Kuna oodata on veel umbes 14 000 taotlust, tuleb viivitajail arvestada kasvavate järjekordadega.

Tänavu võetakse vastu 15 liiki pindala- ja keskkonnatoetusi, kolm neist päris uued. Paljudel maakasutajail hakkavad lõppema maaelu arengukava 2004-2006 programmperioodi mitmeaastaste kohustustega taotlusperioodid ning neil on võimalus hakata taotlema perioodi 2007-2013 uusi mitmeaastase nõuete täitmise kohustusega seotud toetusi.

„Toetuseliike on palju, dokumendivormid varasemast veidi põhjalikumad ja kaardid paljudel muutunud, sellepärast võib taotluse esitamine teenindusbüroos võtta rohkem aega kui möödunud aastal,“ ütles PRIA regioonide osakonna juhataja Tea Tuulberg.

„Igal aastal manitseme taotlejaid mitte jätma dokumentide vormistamist viimastele päevadele, kui järjekorrad on väga pikad. Kahjuks näib nii minevat ka tänavu, sest ilusate ilmadega on põllumees ennekõike põllul,“ lisas ta.

Esmakordselt võivad kõik esitada pindalatoetuse taotluse elektrooniliselt kliendiportaalis e-PRIA, kuhu saab siseneda veebilehelt www.pria.ee. e-PRIAs saab ka registreeruda PRIA kliendiks ning oma kliendiandmeid muuta.

11.mai õhtuks oli e-PRIA kaudu esitatud 107 pindalatoetuse taotlust.

Vahetult enne taotlusperioodi algust muutusid Natura 2000 alade piirid ja PRIA saatis Natura-alale jääva põllumaa kohta toetust taotlenutele uute piiridega põllukaardid. „Kaardid peaksid kõigil käes olema, aga osa tuli ka vigaste aadresside tõttu tagasi,“ nentis Tea Tuulberg. „Soovitame kõigil taotlejatel jälgida, et nende kohta oleks kliendiregistris õiged andmed. Praegu käib kliendiregistri inventuur ja saatsime välja ankeedid, mille palume muutunud andmete puhul täidetult tagastada. Kliendiandmeid saab muuta ka e-PRIAs.“

Pindala- ja keskkonnatoetuste vastuvõtt jätkub 21. maini, erandkorras töötavad meie teenindusbürood ka laupäeval, 16. mail. Taotluse esitamiseks büroos võib aja broneerida meie kodulehe vahendusel, büroosse või infotelefonile 737 7678 helistades. Infot toetuste kohta, taotlusvorme ja juhendmaterjali saab meie kodulehelt www.pria.ee.

Hilinenult võetakse taotlusi vastu veel 22. maist 15. juunini, kuid siis väheneb toetuse summa 1% iga hilinetud tööpäeva kohta.

Mullu taotles erinevaid pindalatoetusi 17 230 põllumeest, kes toetuste abil hoidsid korras üle 850 000 hektari maad. Pindalapõhiseid otsetoetusi maksis PRIA 2008.a taotluste põhjal talvel välja 1,12 miljardit krooni, selle lisandus veel 566 miljonit krooni maaelu arengukava keskkonnatoetusi.

Tänavune eelarve on kokku umbes 2 miljardit krooni.