Tänavused jõulud õhkuvad optimismist - 50 protsenti Eesti elanikest planeerivad jõuludele kulutada sama palju, kui eelmisel aastal. Ehkki mõnevõrra tekitab muret pidustustele seatud väiksem eelarve, tuntakse sellegipoolest rõõmu perega kohtumisest, kodu ja jõulupuu kaunistamisest ning kingituste tegemisest.

IKEA poolt iga-aastaselt läbiviidav uuring selgitas, et tänavu tunnevad pooled vastanutest jõuludega seonduvalt valdavalt positiivseid emotsioone ja ootavad jõule suure rõõmuga.  Siiski tajub väike hulk vastanutest jõuludega seonduvalt ärevust, mis tuleneb peamiselt eesootavatest kulutustest ja väiksemast eelarvest nende kulude katmiseks.

„Neid, kes muretsevad jõulude ajal kasvavate kulutuste pärast, võib tuua meelerahu teadmine, et paljude Eesti elanike lemmikud jõulutraditsioonid saab teoks teha ilma liigselt kulutamata. Näiteks kõige enam hindavad jõulude juures Eesti elanikud pere seltsis ajaveetmist (55%), pühademeeleolu tundmist (35%), jõulukaunistuste imetlemist (33%). Lisaks eelnevale nauditakse ka kodu kaunistamist (26%) ning üleüldise lahkuse ja ühtekuuluvustunde tundmist (26%),“ sõnas IKEA Eesti turu juht Marko Põder.

Oluliseks peetakse ka jõulutraditsioonide nagu jõulukuuse ehtimist (34%) ja teistele kinkide tegemist (23%).

 

Kodu kaunistamisel eelistatakse lihtsust

 

Enam kui veerand vastanutest peab oluliseks oma kodu kaunistamist jõulupühadeks. 12% kirjeldab end kui maksimaliste, kes peavad oluliseks kõike jõuludega seonduvat alates rikkalikult ehitud kuusest, pidulikest lauakaunistustest kuni hooajalise valgustuseni. Samas eelistab valdav osa vastanutest siiski lihtsamaid lahendusi ja leiab, et paarist jõulumeeleolu loovast esemest kodus piisab. Iga kuues hindab kaunistamise puhul enim lapsepõlve meenutavaid või isegi lapsepõlvest pärit nostalgilisi kaunistusi.

„Sel aastal on jõulutrendid suuresti seotud nostalgiaga. Palju kasutatakse roheliste ja punaste ning traditsiooniliste mustrite klassikalisi kombinatsioone, mis tähendab, et jõulukuuske ja muid kaunistusi on lihtne nostalgiliste kaunistustega kombineerida,“ kirjeldas Põder.

Iga neljas Eesti elanik kulutab uute kaunistuste soetamisele alla 30 euro, 23% kavatseb kulutada 30-60 eurot ning 13% vastajatest 61-100 eurot.

 

Kui palju me kingitustele kulutame?

 

“Peaaegu iga neljas Eesti elanik seostab jõule kingituste tegemisega. Ligi 20% vastanutest naudib jõuluvana tööülesannete ülevõtmist: planeerimist, kingituste soetamist, pakkimist ja üleandmist,” kirjeldas Põder.

Enam kui veerand küsitluses osalenutest plaanib teha nimekirja kinkide soetamiseks ja alustada ostlemisega vähemalt kuu aega enne pühi. 30% planeerib osta sel aastal kingitusi 3-4 inimesele, 20% 5-6 inimesele ja veidi vähem, 18%, 1-2 inimesele.

Kingitustele tehtavad kulutused planeeritakse hoida samas suurusjärgus, mis mullu: 14% kavatseb kulutada 30-60 eurot, veidi alla neljandiku 61-100 eurot ja umbes sama palju 101-200 eurot. 17% plaanib kulutada enam kui 200 eurot.