Eesti eluslooduse andmeid ühte virtuaalsesse keskkonda koondavasse portaali eElurikkus  lisandus septembrist loodusvaatluste kokkuvõtete vaatamise funktsioon.

 Näiteks saab vaid paari klikiga vastuse küsimusele, kes oli täna kõige aktiivsem loodusvaatluste sisestaja või kes täna kõige rohkem eri liike vaatles, samuti saab uue funktsiooni kaudu leida vastuseid, kes jooksval aastal vaatles kõige enam looma, linnu või taime liike.

“Äsja valmis esimene versioon portaali eElurikkus loodusvaatluste kokkuvõtetest. Eelmises versioonis oli sarnane võimalus ainult lindude jaoks. Nüüd saavad ka teised huvigrupid reaalajas kokkuvõtteid vaadata nii erinevate liikide kui ka loodusvaatluste paremike kohta. Lisandunud on kokkuvõtete filtrid loomadele, lindudele, taimedele, seentele ja putukatele,” rääkis Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg.

Portaali arendustööd käivad pidevalt ja uusi kasutajasõbralikke lahendusi lisandub veelgi. “Loodame, et uued võimalused kutsuvad inimesi veel rohkem oma vaatlusi eluslooduse portaali sisestama, sest loodusvaatlustest tekib parem ülevaade,” lisas Kõljalg.

Uuenenud portaalis on kaardi- ja mobiilirakendused, mille abil saab infot rohkem kui 28 000 Eestis leitud liigi kohta. Andmekirjeid on portaalis üle 3 miljoni. Peale lindude ja imetajate on portaalis info taimede, seente ja bakterite kohta ning seda alates vaatlustest kuni geenipõhiste andmeteni. Portaali loojate eesmärk on suurendada inimeste keskkonna- ja loodusteadlikkust ning kaitsta meie kõrval elavaid liike ja ökosüsteeme. Lisaks aitab looduse elurikkuse talletamine kaasa Eestis elavate liikide olukorra kaardistamisele.

Lingid kokkuvõtetele:

Kes on kõige aktiivsemad loodusvaatluste sisestajad?

Kes on täna kõige rohkem eri liike vaadelnud?

Kes on jooksval kuul kõige rohkem taimede loodusvaatlusi sisestanud?

Kes on jooksval aastal vaadelnud kõige rohkem putuka liike?