Algas projekt KIPPER (Kliima- ja Ilmateenuste Prototüübid kestlikuks Põllumajanduseks Eesti Regioonides), mille raames luuakse põlluilmastiku andmebaas ja sellel põhinevad kaardirakenduste prototüübid, mis aitavad hinnata taimekasvatustööde õigeaegsust ja viimase kümne aasta ilmakahjude tõenäosust taimikule Eestis. Projekti juhib Maaelu Teadmuskeskus (METK), partneriteks on Tartu Ülikooli Kliimauuringute keskus ja Ruumab OÜ.
- Toit ja aiandus
- 16. veebruar 2025
- Foto: Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Põllutööde ajaraami prototüüp võimaldab hinnata töö tegemise õigeaegsust lähtuvalt ilmastikutingimustest. Tulevikus võiks sellest kujuneda teenus, mis aitaks põllumeestel hinnata antud hetke või lähipäevade ilma sobivust põllutöö tegemiseks.
Tartu Ülikooli Kliimauuringute keskuse juht professor Piia Post: „Kestliku põllumajanduse tagamiseks on hädavajalik kasutada rohkem andmepõhist teavet. Põllumehed teavad, et kliima on muutunud, seepärast tuleb uuendada ka teavet Eesti põlluilma kui ressursi kohta.“
“Prototüüp loob aluse teenustele, mis suurendavad põllupidajate võimekust teha taimekasvatuse kavandamisel pikaajalisi strateegilisi otsuseid. Näiteks küsimuses, milliseid sorte või kultuure piirkonnas kasvatada, arvestades põllukultuuride soojuse ja niiskusega kindlustatust tänastes klimaatilistes oludes.“ sõnab projekti konsortsiumi juht ja METKi agrotehnoloogia valdkonna vanemteadur Kalvi Tamm.
Huvirühmade ootuste väljaselgitamiseks on kavas neid intervjueerida juba 2025. aasta kevadel koostöös projekti „Kestlikku ja kliimamuutustega arvestavat põllumajandustootmist toetavad asukohapõhised kliima/ilmastiku teenuste prototüübid“, mida teostab Eesti Maaülikool koostöös KappaZetaga liikmetega.
Projekti periood on 01.01.2025–31.12.2026 ja seda rahastavad Sihtasutus Eesti Teadusagentuur, Kliimaministeerium ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium rahastusprogrammi „Kestlikku ja kliimamuutustega arvestavat põllumajandustootmist toetavad asukohapõhised kliima/ilmastiku teenuste prototüübid“ raames.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta