Eelmisel suvel Mustjõele Tallinna Euroopa rohelise pealinna installatsioonikonkursi „Kohasumin“ raames rajatud Põhukabel on maha põlenud. Tuli õnneks ümbritsevale alale ei levinud.

  • Bioneeri uudised
  • 29. mai 2023
  • Foto: Põlenud põhukabel / Tallinna Strateegiakeskus

Põhukabel (autorid Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar, Lill Volmer, Mia Martina Peil ja Marie Anette Veesaar) oli kaasaegne kogukonna paviljon, mis esindas kohalikke väärtusi, looduslähedasi ehitusviise ja materjale, kogukondlikke tegevusi, isetegemist ja looduses aja veetmist.  Seal korraldati eelmisel suvel ja sügisel mitmeid üritusi, plaanid olid ka selleks aastaks.

Tallinn tegi põlengu kohta politseile kuriteoavalduse. „Prognoosisime Tallinna linnale põhjustatud kuludeks 20 800 eurot ja hetkel ootame politsei tagasisidet, kas nad alustavad uurimist ning kui jah, siis millal, et me teaksime, mis ajaks on võimalik planeerida platsi koristamine,“ sõnas abilinnapea Vladimir Svet. Seejärel otsustab linn, kas ja millal hakkab Põhukabelit taastama.

„Saame praegu olla õnnelikud, et Põhukabel niigi kaua üleval oli ning et see ka kohalike poolt omaks võeti. Jätkame Tallinnas linnaruumi arendamisega ning sellise keskkonnasõbraliku ja funktsionaalse linnakunsti lisamisega linnaruumi ka tulevikus, hoolimata üksikutest vandaalitsemise ilmingutest,“ lisas Svet.

Tulekahju õnneks Põhukabelist kaugemale ei levinud, sest autorid pöörasid ehitamise ajal suurt tuleohutusele. „Ehitustehniliselt on Põhukabel ennast tõestanud: installatsiooni konstruktsiooniosa sai eelmisel suvel kaetud tuletõkkevahendiga, mistõttu on läbi põlenud vaid põhku kinni hoidnud nöörid, mistõttu põhk on alla varisenud, ja konstruktsioon on ainult söestunud. Põhk ise ei ole põhimõtteliselt üldse süttinud,“ lausus Tallinna Strateegiakeskuse Ruumiloome osakonna juht Kaidi Põldoja.

Putukaväila „Kohasumina“ installatsioonid – lisaks Põhukabelile ka „Roo“ ja „Liikidevaheline ristmik“ rajati Putukaväilale 2022. aasta suvel ja plaanide kohaselt jäävad sinna vähemalt selle aasta lõpuni. Installatsioonikonkurss „Kohasumin“ jõudis ka mainekal üle-euroopalisel Uue Euroopa Bauhausi võistlusel 1450 taotluse seast finalistide hulka kui inspireerivad (linna)ruumiprojektid, mis näitavad, kuidas väiksed algatused aitavad jõuda suurte muutusteni. 

14-kilomeeetri pikkune ja kuut linnaosa ühendav rohekoridor Putukaväil on üks Tallinn – Euroopa roheline pealinn 2023 lipuprojektidest.