Pärnus avati 5. septembril kaasaegne ja ressursisäästlik keskkonnahariduskeskus, mis ühtlustab ning tõstab pakutava keskkonnahariduse taset terves maakonnas.
- Keskkonnaharidus
- Kristi Altjõe, Pärnu linnavalitsus
- 6. september 2013
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Projekti kogumaksumus on üle 4 miljoni euro, millest 3,6 miljonit eurot saadi SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kaudu Euroopa Regionaalarengu Fondist (ERF).
“Pärnumaa keskkonnahariduskeskus on üks hea näide sellest, et looduse tundma õppimine saab olla põnev, mugav ja moodsate abivahenditega. Eriti hea meel on selle üle, et tegu on Pärnu omavalitsuste ühisprojektiga ja keskuse võimalustest võidavad samavõrra ka nende valdade lapsed, kus eraldi looduskooli pole,“ rääkis keskkonnaminister ja KIKi nõukogu esimees Keit Pentus-Rosimannus. „2015. aasta lõpuks jõuame selleni, et igas Eesti maakonnas on vähemalt üks tipptasemel keskkonnahariduskeskus ja Pärnus tehtu on kindlasti üheks heaks eeskujuks,” lisas minister.
Pärnumaa uue keskkonnahariduskeskuse teeb unikaalseks omapärase arhitektuuriga murukatusega maja koos endise puukooli territooriumil paikneva avara aiaga, mis mõjub ümbritsevas linnaruumis rohelise oaasina. Hoone esimesel korrusel paiknevad klassiruumid ja kaasaegne merebioloogi labor, teisel korrusel liigirikas talveaed, kohvik ja näitusesaal. Hoone keskel on ümar planetaariumikuppel astronoomiateemalisi filmide esitlemiseks ning tähetorn, kus teleskoobiga tähistaevast vaadelda.
„Keskkonnahariduskeskus seob omavahel tüüpilised vastandid – ta on moderne ja atraktiivne, kuid samas ka looduslähedane ning keskkonda sulanduv,“ tõi KIKi juhatuse liige Andrus Kimber välja projekti eripära.
Keskuse projekteerisid arhitektid Maarja Kask, Karli Luik ja Ralf Lõoke arhitektuuribüroost Salto AB OÜ. Hoone sisekujunduse on teinud Salto AB OÜ poolt Helen Rebane ning kolme korrust läbiva Pärnumaa temaatilise püsiekspositsiooni autorid on sisearhitektid Malle Jürgenson ja Krista Lepland arhitektuuribüroost Laika, Belka & Strelka OÜ.
Pärnumaa Keskkonnahariduskeskuse tegevussuunaks on noortes ja täiskasvanutes looduskeskkonda väärtustava maailmapildi ja keskkonnateadliku käitumise kujundamine ning säästvat arengut toetava hariduse edendamine. „Senine väike huvikool on kasvamas süsteemseks ja erinevaid võrgustikke haaravaks organisatsiooniks,“ rõõmustab Pärnumaa Keskkonnahariduskeskuse projektijuht Merle Einola.
Õppetöö huvikoolis algab septembrikuus. Linnarahvas on uut maja oodatud uudistama traditsioonilisele seenenäitusele 17.-21.septembril. Suur keskkonnahariduskeskuse avaüritus linnarahvale toimub 27.septembril koos põnevat innovaatilist vaatemängu pakkuva valgusetendusega.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta