Alates sellest nädalast saab Rahvusraamatukogust laenatud teoseid tellida Omniva pakiautomaatidesse üle kogu Eesti. Pilootprojekt laiendab nende inimeste juurdepääsu Rahvusraamatukogu teostele, kes elavad kaugel või ei saa mingil põhjusel kohapeale laenutatud raamatutele järele tulla. Samuti on nüüdsest võimalik tagastada raamatuid pakiautomaatide kaudu. See vähendab inimeste vajadust praeguses olukorras läbida raamatute laenutamiseks või tagastamiseks pikemaid vahemaid.  

Raamatute saatmine ja tagastamine postiautomaadi vahendusel on tasuline ning paki saatmise tavahindadega – sõltuvalt paki suurusest jääb saatmise hind 3 ja 4 euro juurde. Tellitud raamat jõuab kohale 3-4 päeva pärast tellimuse esitamist. Eriolukorra kestel on laenutuse tähtaeg 60 päeva ning nõudluse puudumisel saab raamatute laenutähtaega  pikendada kuni kolm korda. Rahvusraamatukogu jälgib olukorda ning püüab viivisepoliitika ja laenutustähtaegade muutmisega piirata inimestel vajadust kodunt välja tulla. 

Rohkem infot selle teenuse kohta leiab raamatukogu kodulehelt.

Aprilli esimese kahe nädalaga registreerus lugejaks rohkem inimesi kui aasta eest terve kuu jooksul

Aprilli esimese kahe nädalaga registreeris ennast Rahvusraamatukogu lugejaks 601 uut klienti, mis on mitukümmend inimest rohkem kui mullu terve aprilli jooksul, kui uusi registreerunuid oli 577. Kasv on seotud nii võimalusega laenutada inimkontaktivabalt  raamatuid kui ka juurdepääsuga mitmetele digiteenustele ja e-andmebaasidele. 

Neljandat nädalat järjest oli inimeste huvi raamatute laenutamise vastu tavaajast märksa suurem – päevas laenutati keskmiselt 190 raamatut, tavaliselt jääb keskmine 143 juurde. Rahvusraamatukogu on üle vaatamas ka paljusid teisi teenuseid ning plaanib hakata lähiajal pakkuma pikematel teemadel nõustamist video teel ning laiendada tellimise võimalust ka pakiautomaatidesse üle Eesti.     

Eesti raamatukogud eriolukorras – kogu info ühest kohast

Rahvusraamatukogu kodulehele on kogutud info, mis puudutab Eesti raamatukogude töökorraldust eriolukorras. Kogutud on infot nii maaraamatukogudelt, ülikoolide raamatukogudelt kui ka kõigi suuremate linnade raamatukogudelt. Infot värskendatakse igal nädalal kuni eriolukorra lõpuni: www.nlib.ee/et/eesti-raamatukogud-eriolukorras.