Sel laupäeval, 6. märtsil, Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuv Regilaulu podcasti esitluskontsert saab oludest tingituna teoks publikuta saalis. Küll aga tehakse kontserdist otseülekanne Facebooki keskkonda, Viljandi pärimusmuusika festivali lehele.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 6. märts 2021
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Kontserdil esitavad regilaule eestlauljad, kes tuntud Regilaulu podcasti kahest esimesest hooajast. Nii saab õhtu olema kokkuvõte parimatest podcasti paladest ja kuulda saab lugusid, mis salvestustest tuttavad. Lisaks räägitakse õhtu jooksul eelnevalt rääkimata jäänud lugusid ning lauldakse laule, mis podcasti episoodidesse jõudnud ei ole.
2020. aastal jõudis avalikkusesse Eesti Pärimusmuusika Keskuse poolt loodud projekt Regilaulu podcast ehk maakeelse nimega "taskuhääling", mis kutsuti ellu selleks, et esitada kuulajatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, pakkuda elavat eeskuju neile, kel soov regilaule õppida, juhtida tähelepanu nende laulude poeetilisele vormile ja laulukõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni. Seepärast tuli esimesele hooajale jätkuks teine. Esimesel hooajal aitas regilaule mõtestada kirjanik ja tõlkija Indrek Koff, teisel hooajal luuletaja, filosoof ja tõlkija Hasso Krull.
Regilaulu podcasti loominguline eestvedaja Lauri Õunapuu räägib, et taskuhäälingu pealisülesanne on peegeldada eestlaste vana ja väärikat kultuuri – mõttemaailma, mis on omane põhjarahvastele ning mis teeb eestlasest eestlase. "On imepärane, et meil on olemas elav ja väärikas kultuur, mida mujalt maailmast on võimalik vaid, piltlikult öeldes, tikutulega otsida. Meil on see siin tasuta käes, pärandusena nendelt, kes elasid enne meid. On seltskondi ja külasid kus siiani lauldakse, mitte esinemise, vaid vaimuvärskuse pärast, tungivast sisemisest soovist. Miks siis mitte laulda neid aastasadu vanu laule. Tahame nakatada laulupisiku ja teadmisjanuga eesti kultuurist huvitunuid. Regilaulud on osa elavast kultuurist ja nõuavad muusikalise emakeelena eluõigust,“ selgitab Õunapuu ja lisab: „Soovime veelgi enam valgustada selle laulumaailma tagamaid ja nii on lisaks ägedatele lauljatele podcasti-pundis ka kõnelejad. Kirjamehed, kes avavad kuulajatele eesti vaimukultuuri väravaid. Minu enda jaoks on see üks ägedamatest elava pärimuslaulu alastest avaldatud vormidest viimasel ajal. Sellest tasub igal juhul igal ühel osa saada!"
Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhi Tarmo Noormaa sõnul on Regilaulu podcasti kaks esimest hooaega vastu võetud sümpaatselt ning kuulamisi kahekümnel taskuhäälingu osal kogunenud ka omajagu - kokku üle kuue tuhande. „Kahe hooaja episoodidele lisaks soovisime teha kontserdi, kus Eesti Rahvaluule Arhiivist pärit regilaule fookusesse seada ja laval kuulamiseks pakkuda. Keerulistel aegadel publik küll saali ei pääse, aga ära me seda kontserti kindlasti ei jäta. Kontsert jõuab kõigi huvilisteni tasuta ning reaalajas kuulata ja vaadata saab seda meie sotsiaalmeedia kanalite kaudu,” selgitab Noormaa.
Regilaulu podcasti kahe esimese hooaja esitluskontsert toimub 6. märtsil Viljandi Pärimusmuusika Aidas. Kohal on juttu ajamas Indrek Koff ja Hasso Krull ning laule laulmas Mari Kalkun, Ando Kiviberg, Kärt Johanson, Lauri Õunapuu, Meelika Hainsoo, Margus Põldsepp, Mari Lepik ja teised.
Ülekanne jääb salvestusena Viljandi pärimusmuusika festivali Facebooki kontole ning Pärimusmuusika teabekogu arhiivi. Samuti teeb otseülekande sündmusest Klassikaraadio.
Link otseülekandele Facebookis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta