Eesti suurima jääkreostuse likvideerimise projekti käigus on Ida-Virumaal aastaga välja kaevatud 37 000 kuupmeetrit reostunud pinnast ning puhastatud 5,6-kilomeetrine jõelõik. Purtse jõe valgala puhastamise käigus on sel aastal rajatud 3,4 kilomeetrit uut jõesängi.
- Veemajandus
- 20. detsember 2019
- Foto: Peggychoucair. Pixabay
Aasta alguses alanud puhastustööde käiguga võib keskkonnaministeeriumi projektijuhi Raimo Jaaksoo sõnul rahule jääda.
"Oleme jõudnud suure osa töödest ära teha, Kohtla-Järve fenoolisoo alal on tööd olulises mahus lõpule viidud. 3,4 kilomeetrit Kohtla jõge voolab uues puhtas jõesängis, mille pervedel tärkas suvel ka taimestik. Lookekohad ja tehiskärestikud loovad uues jõesängis kaladele soodsa elukeskkonna ja kudemistingimused ning annavad alale looduslähedase ilme," kirjeldab Jaaksoo
Sel aastal on puhastatud 5,6-kilomeetrine jõelõik, mille põhjas oli umbes poole meetri paksune õlijääkidega saastunud mudakiht, kus leidus ka pigi. “Kokku kaevasime välja 37 000 kuupmeetrit pinnast. Puhastatud vesi on suunatud tagasi Vahtsepa peakraavi ja toimub vee tagasisuunamine Kohtla jõe puhastatud lõikudes,” rääkis Jaaksoo.
Käivad ettevalmistused järgmiste lõikude puhastamiseks - raadamistööd, juurdepääsuteede rajamine ja möödavoolukraavi kaevamine. Projekteeritakse ka järgmiseid Kohtla ja Purtse jõe lõike.
14 hektari suuruse fenoolisoo puhastamise algas veebruari alguses ja sügiseks sai ala suures osas ohutustatud. Kohtla-Järve poolkoksimäest väljanõrgunud fenoolidega reostunud ala puhastamiseks rajati kraavide süsteem. “Kraavidega juhitakse puhas vesi fenoolisoost mööda Varbe peakraavi ja edasi Kohtla jõkke,” selgitas Jaaksoo. “Tuleval aastal rajame pumpla ja survetorustiku, mille abil pumbatakse reostunud vesi fenoolisoost poolkoksiprügila nõrgveekraavi ja sealt puhastusseadmetesse.”
2020. aastal algab 1,4-kilomeetrise Purtse jõe lõigu puhastamine. Püssi ja Lohkuse paisu vahelises osas plaanitakse eemaldada ligikaudu 7200 m3 reostunud muda ja pinnast. Lisaks eemaldatakse Püssi paisjärve kogunenud ligikaudu 2500 m3 reostunud muda, mille paksus ulatub kohati 1,4 meetrini.
Tööd on kavandatud lõpule viia 2022. aasta lõpuks. Projekteerimis-ehitustöid viib läbi Pinnasepuhastuse OÜ, projekti konsultandid on Kobras AS ja Maves AS ning omanikujärelevalvet tööde üle teeb P.P. Ehitusjärelevalve OÜ. Tööde tellija on Keskkonnaministeerium. Purtse jõe valgala ja fenoolisoo puhastamise projekti esimese etapi tööde maksumus on 21 miljonit eurot. Projekti rahastatakse 85% ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15% ulatuses SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta