Et linnaruumi elavdada, paigaldatakse augustis ja septembris Tallinna erinevatesse asukohtadesse kokku kaheksa parkmikku.. Parkmikud pakuvad olenevalt asukohast nii peatumiskohta, varjualust kui ka jalgratta parkimisvõimalust. Uued parkmikud jõuavad linnaruumi sellest nädalast.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 18. august 2023
- Foto: Vastne parkmik Vilde teel / Rohelise pealinna büroo
Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on parkmiku idee võtta ilmetu koht linnaruumist ning anda sellele uus mõte: koht, kus lihtsalt ennast „parkida“ ja mõnusalt istuda, raamatut lugeda või lõunat süüa. „Sel aastal katsetame parkmike lahendusi ka laiadel asfalteeritud kõnniteedel, kus senini on probleemiks olnud ebaseaduslikult parkivad autod,“ lisas Svet. Tema sõnul saab nii anda ala tagasi jalakäijatele ja ühtlasi rikastada tänavaruumi uute funktsioonidega.
Parkmikud toovad linnaruumi funktsioone, mis on valitud asukohtades puudulikud, pakkudes ruumikasutajatele peatumiskohta, kus jalga puhata, varjualust ka väga päikselises asukohas ning võimalust parkida oma jalgratast. Eelmisele Tallinna linnakantselei tellitud kujundusele on juurde tulnud uusi elemente – varjualune, jalgrattaparkimine, suuremad haljastuskonteinerid – mida kasutatakse vastavalt asukohale.
Parkmike autori Keiti Lige sõnul on parkmike kujundamisel silmas peetud antud kohaga kokkusobivat värvilahendust ja linnaruumilist konteksti. Parkmike haljastuse autor Viivian Veski rääkis, et iga parkmiku haljastus on erinev, sest taimeliigid on valitud kohaspetsiifiliselt arvestades linnakeskkonda, selle mikrokliimat ja valgustingimusi. „Näiteks Laia tänava Tervisemuuseumi juures on parkmik haljastatud kodumaiste vitamiinirikaste marjapõõsaste ja ravimtaimena tuntud ürtidega ning Linnavalitsuse hoone ette kavandatud parkmiku värviteema tulenes linna sümboolikast,“ lõpetas ta.
Parkmike disain on modulaarne ja seotud autode parkimiskohtadega – üks moodul hõlmab ühe parkimiskoha – ning seega otseselt seotud autotaristuga, pakkudes ruumilist ja esteetilist vaheldust.
Parkmikud on edasiarendus eelmisel aastal Tallinna linnaruumi paigutatud esimestele taskuparkidele Sakala ja Pärnu maantee ristmikul, Otsa tn ja Pärnu mnt nurgal ning Kalamajas muuseumi juures.
Parkmikud rajatakse Euroopa rohelise pealinna projekti „Rohejälg“ raames. Parkmike autorid on Keiti Lige (arhitekt) ning Maire Suimets ja Viivian Veski (haljastus).
Parkmike asukohad:
Lai 30
Tallinna Linnavalitsus (Vabaduse väljak 7)
Kibuvitsa-Endla ristmik (Kibuvitsa 32)
Tornimäe Rimi (Tartu mnt 10)
Suve-Tehnika ristmik (Tehnika 15)
Tööstuse 35
E. Vilde tee 66A
Hiiu Rimi, Nõmme-Harku kergliiklustee ääres (Kitsarööpa tee T9)
Projekt „Rohejälg“ tegeleb lisaks ülelinnalistele, püsiva loomu ja pikaajalist arengut silmaspidavate haljastusprojektidele ka ruumilise kvaliteedi tõstmisega kohtades, kus seda on võimalik läbi viia ilma pikki planeerimisprotsesse läbi tegemata, rakendades taktikalise urbanismi meetodeid.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta