Roy Strider toob tartlasteni mütoloogilise Hunza kuningriigi

Alanud aastal jätkub Tartu loodusmajas Roy Strideri filmiõhtute sari, mis kutsub vaatajaid kaasa mõtlema globaalsetel keskkonnateemadel. Õhtuid juhib maailmarändur, kirjanik ning mitmete populaarsete reisiraamatute autor Roy Strider, kes on elanud ja rännanud Nepalis, Indias, Tiibetis, Sikkimis, Mehhikos ja Mongoolias. Suure reisikogemuse, rohelise maailmavaate ning laia silmaringiga Roy Strideri ettekandeid ilmestavad tema lood isiklikest reisikogemustest ja –mälestustest. Igal filmiõhtul pakutakse ka kõnealuse piirkonnaga seotud erilist teed.

Aasta esimesel filmiõhtul tulevad näitamisele salapärasest ja isoleeritud Hunza kuningriigist vändatud dokumentaalfilmid. Maapealseks paradiisiks, müütiliseks Shangri-La'ks ja Makedoonia Aleksandri armeest põgenenud sõdurite järeltulijate koduks nimetatud maa on olnud looduslikel põhjustel peaaegu kogu oma ajaloo jooksul muust maailmast täielikult või peaaegu täielikult isoleeritud. 

Hunza elanikud on enamjaolt islami šiitide usuvoolu alla kuuluva ismailiitide usu kandjad, hunzalasi ehk hunzakut'e peetakse tänaseks teaduslikult ümberlükatud teooria kohaselt ka kreeklaste või makedoonlaste sugulasteks.

Ka maailma kõrgeima elueaga (120 aastat) inimeste elupaigaks kutsutud Hunzast saab sel korral näha lausa kahte linateost.

Esmalt näitab Strider 1937. aastal Hunza kuningriigis vändatud haruldast tummfilmi, mille ülesvõtjaks on toonase Briti suurimpeeriumi ekspeditsiooniüksused.

Pamiiri kõrgmäestikku lukustatud maast räägib ka teine, uhiuus dokumentaalfilm "Hunza lugu" /The Hunza Story (2013)/, mis portreteerib noore üliõpilase Arsal Shafa rännakut oma terrorismiohust häiritud kodumaal - Hunza kuulub alates 1974. aastast Pakistani mõjupiirkonda.

Nagu juba tavaks saanud, püüab Strider ka sel korral luua videosilla kaudu kauge maaga otsekontakti. Nii saavad hea õnne ja elektrivarustuse korral filmivaatajad esitada küsimusi ehtsale hunzalasele, kuulda burushaski keelt ning uurida hunzakutide väidetava pikaealisuse saladuse kohta. Filmiõhtul saab maitsta ja juua hunzalaste igapäevast jooki - tumuru teed.

Roy Strideri tee- ja filmiõhtud on Tartu Keskkonnahariduse Keskuses toimunud alates 2013. aasta jaanuarist. Muuhulgas on sarjas linastunud dokumentaalfilmid vähetuntud Sikkimi, Dolpo, Mustangi ja Zanskari kuningriikidest, aga ka Kalmõkkiast, Tiibetist, Ladakhist, Boliiviast, Mongooliast jne.

Tartlastel on olnud filmidega koos toimuvate videosildade kaudu võimalik saada ühendust Tema Pühaduse dalai-laama eriesindajaga, aga ka Tiibeti parlamendi liikmega, Kalmõkkia ja Dolpo kõrgeimate vaimsete juhtidega, Ladakhi budistliku õpetajaga, Mongooliaga jne.

Tee- ja filmiõhtud on osalejatele tasuta.