Taastuvenergia Koda koostöös Tallinna Tehnikaülikooli ja Eesti Maaülikooliga alustab septembrist säästva energia koolitusprogrammi läbiviimist, et arendada taastuvenergia ja säästva energia lahenduste mõistmist ning vastata nende kasutuselevõtmisega seotud küsimustele.

Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammisti sõnul on viimastel aastatel huvi taastuvenergia mikrotootmise vastu oluliselt kasvanud - Eestis on juba üle 200 mikrotootja, kes toodavad päikesest ise elektrit ning võivad muretumalt tulevikku vaadata, sest nende elektrihind on fikseeritud järgmiseks 30 aastaks.

Taastuvenergia tootjate seas on nii eraisikuid, kelle taastuvenergia seadmed asuvad koduhoovis ja toodavad energiat kodumajapidamise tarbeks, kui ka suuri ettevõtteid, kes kasutavad taastuvenergiat ettevõtte tegevuseks.

Kindlasti on kõigi taastuvenergia tootjate ja tarbijate ühiseks huviks energiale tehtavate kulutuste vähendamine – näiteks päikesepaneelide toodetud elektrienergia on juba Eestis saavutanud nn võrgu pariteedi, ehk päikesepaneelide toodetud elektrienergia on odavam kui Eesti Energialt ostetud elekter koos võrgutasude ja riigimaksudega.

Lisaks suunavad taastuvenergia ja säästva energia lahenduste kasutamisele Eesti ja Euroopa Liidu regulatsioonid ning ühistelt seatud eesmärgid - 2019. aastast rakendub kõikidele avalikele hoonetele ja 2021. aastal kõikidele hoonetele liginullenergia kohustus, mis tähendab, et ehituses tuleb selle nõude täitmiseks hakata kasutama lokaalseid taastuvenergia ja säästva energia lahendusi.

„Kasvanud huvi taastuvenergia tootmise ja tarbimise vastu ning soov kaasa aidata taastuvenergia lahenduste laiemale kasutamisele suunas Eesti Taastuvenergia Koda välja töötama koolituste sarja, mis annaks nii eraisikutele kui ka ettevõtetele ning piirkondade edendajatele kompaktselt kogu vajamineva info taastuvenergia ja säästvate energia lahenduste, tasuvuse ja rakendamise kohta.

Usume, et koostöös TTÜ ja EMÜga ning kogenud praktikutega saavad kõik koolitusel osalejad olulisi teadmisi nii mikrotootmisega alustamiseks, säästvate energialahenduste integreerimiseks kui ka taastuvenergia sektori kohta laiemalt,“ selgitas Tammist.  Ta lisas, et alates septembrist viiakse igal kuul läbi üks koolitus Tallinnas ning huviliste soovi korral ka mujal Eestis.

Säästva energia koolitusprogramm koosneb kümnest viietunnisest loengust, milles TTÜ ja EMÜ õppejõud annavad osalejatele põhjaliku teoreerilise ülevaate säästvatest energialahendustest, nende tasuvusest, kasutuselevõtmisest ning haldamisest jpm.

Iga loengu lõpus jagavad praktilisi kogemusi kogenud mikrotootjad või taastuvenergia lahendustega igapäevaselt töötavad praktikud, et suurendada koolitusprogrammi efektiivsust, pakkudes reaalseid kogemusi, millele taastuvenergia ja säästva energia lahenduste kasutuselevõtmisel tugineda.

Koolitusprogrammi koostamist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus. Programm vastab Eesti ja Euroopa Liidu regulatsioonidele, Eesti kõrgkoolide õppekavadele ning teoreetikute ja praktikute tähelepanekutele, mis aitavad kaasa säästva energia sektori arendamisele.

Koolituse teemad:

1. Ülevaade energiasäästlikest ja taastuvenergia lahendustest.

2. Säästvate energialahenduste tasuvus.

3. Energiasäästumeetmed hoonetes ja nende tasuvus.

4. Lokaal- ja kohtküttelahendused ning soojussalvestid. 

5. Keskkonnasoojuse rakendamine hoonetes.

6. Tuuleenergeetika, tuuleenergia kasutamine energia tootmiseks, ülevaade seadmete planeerimisest ja kasutamisest.  

7. Taastuvenergia lahendused põllumajandustootmises.

8. Päikeseenergeetika, päikese energia kasutamine elektri ja soojuse tootmiseks, ülevaade seadmete planeerimisest ja kasutamisest.

9. Energiatootmise ja -tarbimise tulevikuvisioonid, ülevaade energiavarustussüsteemide arengutest ja uutest tehnilistest lahendustest.

10. Nutikad lahendused energiamajanduses - antakse ülevaade tarkadest IKT lahendustest, mis aitavad energiat kokku hoida ja seda tõhusamalt kasutada.

Koolitustel osalemiseks või koolitusprogrammi tellimiseks tuleb ühendust võtta e-posti aadressil koda@taastuvenergeetika.ee. Rohkem infot leiab aadressilt www.taastuvenergeetika.ee.