Heinaküünis ajasin end sirgu ja sügisene õhtu oli ööks sündimas. Sündisin ma öölapseks, kes poolund magas ja nii läbi terve vaikse jaheda öö.

Hommikul olin ikka nii pikk kui lai. Nii tahtsin olla terve lühida päeva. Kui sabatihasesalk puuvõras endast märku andis, arvasin et nüüd algabki siin ja praegu sügis.

Tihasehääl tegi mind otsekui ära ja muutis päeva sügise moodi. Nad läksid lõpuks ära. Teadagi kuhu - toitu otsima.

Kiire on siis sellega pea kõigil, sest päevad ju aina lühemad. Puukoristaja tuli küüniukse peale ja tegi oma häält. Selles hääles oli sügis peidus ja mina olin see, kes sellest linnu käest teada sain.

Suur-kirjurähn tagus natuke lähedalseisvat õunapuud ja krabistas siis palkseina kallal, enne kui ära läks mujalt toitu otsima. Maha jäi temast sügisene tunne ja hetkeline vaikus.

Rasvatihane tegi ka valju häält, et midagi endale ja teistele teada anda. Ta vist ei aimanudki, et ma siinsamas lähedal olen ja ehk seetõttu nii jutukas oligi. Sootihaste seltskond, kes omaette puuvõras askeldas, ei olnud vaiksete killast.

Ja kui nemadki lahkusid vana ilmega õue pealt, tuli harakas küünikatusele vaikust peletama. Ainuke vaikija olin siis mina, kes hääled kõik salamisi kokku kogus ja enda teada hoidis. Tõdesin, et olin terve ühe sügispäeva külaliste seltsis ja vaikselt ei möödunud sügise alguse leidmise päev minugi jaoks. Mul ei olnud midagi selle vastu, et see nii olema sai.

Tänu oma vaiksele minale, leidsin enda üles sealt Raba talu õuest ning läksin alanud sügises edasi nii elus endas kui häälekas aastaajas, kus siiski kõik hääled ja nende tegijad tuleb ise üles otsida või ära oodata, nii nagu mina seda jälle tegin.

 
Neeruti, 2001.


Loe loodusemees Marek Vahula lugusid Bioneerist!

Saa Marekiga tuttavaks!