28. oktoobril avaldati Leedus käesoleval aastal salaja filmitud videomaterjal karusloomafarmidest. Järgnevad kaadrid on häiriva sisuga!

Materjal on filmitud kaheteistkümnes Leedu farmis ja sellel on näha šokeerivaid kaadreid karusloomadest, kes on tihedalt paigutatud väikestesse puuridesse ja elavad ebasanitaarsetes tingimustes. 

Näha on nii tõsiseid vigastusi kui ka lagunevaid surnukehi. Materjali avalikustanud loomaõiguslaste organisatsiooni Tušti narvai (tõlkes tühjad puurid) esindajad andsid videomaterjali üle Leedu politseile.

Leedu veterinaarameti peaveterinaar Giedrius Blekaitise sõnul on videomaterjalilt näha, et loomi peetakse liiga väikestes puurides. "Kui vigastatud loomi on palju, siis tuleks teatud juhtudel karusloomakasvatus sellistes farmides keelustada. Kui  karusloomakasvataja ei suuda loomi vastutustundlikult kasvatada, tuleks äri lõpetada, sest loomi ei tohi piinata," lausus Blekaitis.

Karusloomafarmi Northern Fox omanik Vitas Palaitis, kelle farmist pärineb osa videomaterjalist, eitab, et tegu on tema loomadega. "Tänapäeval võib igaüks videot monteerida. Lääneriikides, näiteks Taanis, tehakse nii kogu aeg," kommenteeris Palaitis.

2013. aastal avaldas loomaõiguslaste organisatsioon Loomade Nimel esmakordselt analoogse videomaterjali Eesti karusloomafarmidest. Materjal põhjustas aktiivse ühiskondliku vastukaja, mis on viinud karusloomafarmide keelustamise protsessi algatamiseni.

"Videomaterjalil avanev pilt on väga kurb, kuid kahjuks on see sarnane paljudele teistele uurimustele, mis varem tehtud on, kaasaarvatud Eesti omale," sõnas Loomade Nimel esindaja Anita Jürson. "See näitab, et karusloomafarmid ei ole juba oma olemuselt metsloomadele sobilikud ning põhjustavad neile kannatusi. Leiame, et karusloomakasvandused tuleks teiste arenenud riikide eeskujul keelustada."

Eestis on karusloomakasvatuste keelustamise petitsioonile alla kirjutanud nii e-posti teel kui ka kirjalikult üle 9000 inimese, ligi 1100 inimest on andnud petitsioonile digiallkirja. Küsitluste andmetel ei poolda loomade kasvatamist karusnaha saamise eesmärgil 59% Eesti elanikkonnast.