Ööl vastu 14. aprilli kutsub Tallinna Botaanikaaed kõiki osalema erakordsel sündmusel – Seeneööl. Tunnetame seente energiat ja vaimu, räägime seene vaimust ning kohalolust nii maagilises kui ruumilises perspektiivis.
- Keskkonnaharidus
- 3. aprill 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Muusikalise ruumiloome eest hoolitseb Rändaja, õdusat atmosfääri botaanikaaia palmisaalis aitab oma helge loominguga kujundada Okeiko.
Seenerännakutest räägib ja ruumi hoiab Ivar aka Karu Nuii.
Aivar Jürgenson, PhD, Tallinna Ülikooli vanemteadur, raamatu "Seened kultuuriloos" autor, tutvustab ettekandes seente kultuuriloolist tausta, kõneleb seentega seotud kommetest, harjumustest ja legendidest läbi etnomükoloogilise perspektiivi.
Rändaja kannab ja koob mahedalt meloodilist atmosfääri, mis hoitud emakeelse laulusõnaga. Lihtsalt puudutavate, aga ka salapäraste ning sügavamate värvingute kõrval jääb muusika paitavaks ja helgekõlaliseks. Kuulajaga sünniks otsekui maagiline ring, milles iga osaleja lisab tervikusse uue elemendi ja kus ükski lugu ei kõla kaks korda täpselt samamoodi. Laulud jutustavad lugusid nii rändurile avanevast suurest maailmast meie ümber kui ka kordumatust lõpmatusest iga inimese sees. Kaugemad rännuteed viivad helides näiteks Amazonase põlisrahvaste juurde. Loomingu keskmes on austav ja hoidev toon looduse ning elu suure müsteeriumi suhtes. Rändajana manifesteerub Indrek Tammoja.
Osalejate arv on piiratud!
Osalustasu 30 + 5 eurot.
Sündmusest osa saamiseks palume eelnevalt registreeruda.
Selleks saada e-kiri aadressil: seeneoo@alkeemialabor.ee
kuhu kirjuta oma nimi ning igaks juhuks ka telefon. Kirjale saad vastuse juhisega pileti eest tasumiseks.
Seenepäevade töötuba on avatud 13. ja 14. aprillil kell 12.00-16.00
Mitmeid kõrgelt hinnatud söögiseeni ning tuntud ravitoimelisi seeni saab kasvatada koduaias. Looduspuhtal kasvualusel valminud seenekübarad on ühteaegu maitsvad ja tervislikud. Botaanikaaias toimuvas töötoas saab seenehuviline õppida, kuidas seeneniidistikuga puupakke nakatada ja kuidas nakatatud pakke hooldada. Soovijatel on võimalus ise seenepakk valmistada ning see koduaeda kaasa viia. Lisaks saab teada, kuidas rajada aiamaale seenepeenar või kasvatada erinevaid seeni lausa linnakorteris. Kasvatada saab kõrgelt hinnatud söögiseeni nagu šiitake (Lentinula edodes), eestlastele rohkem tuntud austerservikut (Pleurotus ostreatus) ning vähem tuntud kuningservikut (Pleurotus eryngii), aga ka heade raviomadustega lakkvaabikut ehk reišit (Ganoderma lucidum). Tänavu on võimalik kasvama panna ka eriti omapärase viljakehaga maitsvat ning hea ravitoimega lõvilakk-korallnarmikut (Hericium erinaceus). Eriti huvitav seen on aga dekoratiivse bioluminestseeruva ehk helendava viljalihaga kirbe panell (Panellus stipticus). Kevadel töötoas nakatatud seenepakkudelt võib juba sügisel seenesaaki oodata. Seenepäevadel botaanikaaias on soodushinnaga müügil seenemütseel nii tüüblitel, teraviljal kui vedelkultuurina ning seenekasvatuseks vajalikud tarbed. Arveldamine sularahas.
Ajakava:
12.00 loeng seenkasvatuse spetsiifikast, nakatamismeetoditest, kasvualustest
13.30 alustame seenepakkude nakatamisega (osalus eelregistreerimisega 15.-)
12.00 on kõik lapsed oodatud seenekunsti töötuppa, kus lapsi juhendab disainer ja kunstnik Okeiko. Lastele on töötoas osalemine tasuta!
Sissepääs botaanikaaeda tavahinnaga. Töötoas osalemine on lisatasu eest, seenepaku valmistamine maksab 15 eurot. Hind sisaldab värskelt lõigatud ning nakatamiseks ette valmistatud lehtpuupakku, seeneniidistikku omal valikul ja vajalikke vahendeid paku nakatamiseks seeneniidistikuga. Neile, kes töötoas seenepakku valmistada ei soovi, jagatakse tasuta infot ja juhendeid seente kasvatamiseks ja pakkude valmistamiseks tulevikus. Kõigil on võimalus osta kaasa seeneniidistikku.
REGISTREERIMINE: Seenepäevadel valmistatakse kuni 60 seenepakku. Kui soovid töötoas endale seenepaku valmistada, siis registreeru aktiivsete osalejate hulka! Registreeru siit
Osalustasu 15 eurot saab maksta kohapeal sularahas. Seeneriigi saladustesse juhatab Alkeemialabor
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta