Täna algaval „Tagasi kooli“ nädalal on koolides õpetajateks inimesed, kes sinna igapäev ei satu – lapsevanemad, vilistlased, üliõpilased ja oma valdkondade esindajad eri elualadelt. Teiste seas on külalisõpetajateks Allar Jõks, Anna Levandi, Linnar Viik, Tiit Made, Swedbanki ja Eesti Energia juhtkondade liikmed ning Nullpunkti tegijad.

Nädala fookusteemat „Inimene ja ühiskond“ aitavad eest vedada külalisõpetajad Avatud Eesti Fondist, Domus Dorpatensisest, Eesti Koostöö Kogust, Eesti Noorteühenduste Liidust, Kodanikuühiskonna Sihtkapitalist ja Õiguskantsleri Kantseleist.

Külalistunde on „Tagasi kooli“ infosüsteemis registreeritud selleks nädalaks sadakond, tundide tegelik arv on prognoosi järgi mitmeid kordi suurem. Kokku on “Tagasi kooli” algatusega liitunud üle 3 000 inimese ja külalistundide andmine jätkub kooliaastaringselt.

Iga tagasi kooli mineja saab valida endale südamelähedase teema ja selle õpetajaga kokku leppida. Külalisõpetajad on oodatud jagama õppetunde oma elust, rääkima näiteks oma erialast või hobist või arutlema Eesti elu üle. Tunni ettevalmistamisel on seekord innustuseks küsimus “MIda Sina õpetaksid 10-aastasele iseendale?”

„Tagasi kooli“ algatuse toetaja president Toomas Hendrik Ilvese sõnul on haridus meie tuleviku märksõna. „Kaasaegne haridus ja haritud inimesed on targa Eesti vundament. Siis suudame teha otsuseid, mis muudavad Eesti edukamaks ja Eesti tuleviku kindlamaks igaühele, kes siin elab,“ ütles ta. „Meie ümber on palju neid, kes väärtustavad haridust, tunnevad selle eest hoolt ning on valmis aitama kaasa Eesti kooli arengule. “Tagasi kooli” nädal on üks hea võimalus nende inimeste kaasamiseks,“ lisas riigipea.

„Meie tänu kuulub õpetajatele, kes on kutsunud oma õpilaste juurde inimesi väljastpoolt kooli. Samuti täname külalisõpetajaid, kes on jaganud õpilastega oma vaimustust teemade vastu, mis neile korda lähevad,“ ütles „Tagasi kooli“ algatuse juht Teibi Torm. „Koos saame muuta külalistunnid Eesti ühiskonna toimimise tavapäraseks praktikaks. Võtame ühiseks eesmärgiks, et õpilased igas Eesti koolis võiksid saada külalisõpetajatelt innustust õppimiseks ja oma tuleviku kujundamiseks.“

Ulla Ilisson, mitmekordne külalisõpetaja, “Tagasi kooli” arenduskoja ja Swedbanki jaepanganduse juht julgustas külalisõpetajaid jagama isiklikke kogemusi või teadmisi igapäevatöö valdkonnast. „Hoolimata pedagoogilise tausta puudumisest on absoluutselt igaühel meist noortele midagi väärtuslikku edasi anda. Finantssektori esindajana julgustame näiteks Swedbankis oma töötajaid minema rääkima rahaasjadest, et noortesse mõistliku rahakasutuse vaimu istutada ning tutvustada valdkonda, mis aitab igapäevaselt paremini hakkama saada ja õpetab ka tulevikku piisava tõsidusega suhtuma.”

Külalistunni kokkuleppimiseks saab võtta ühendust oma tuttava õpetaja või kooliga või kasutada „Tagasi kooli“ infosüsteemi abi. IT-lahenduse lisandväärtus on see, et ta võimaldab astuda kontakti õpetajatega üle Eesti. Infosüsteemis on oodatud ka kõigi külalistundide registreerimine – et koguda teadmist, kui paljudesse koolidesse ja kui paljude õpilasteni külalisõpetajad jõuavad ning asjaosalisi tänada.

„Tagasi kooli“ eesmärk on aidata kaasa koolide ja ülejäänud ühiskonna koostöö suurenemisele. Algatus kutsuti ellu 2007. aastal sihtasutuses Noored Kooli. Eesti Vabariigi presidendi toetusega on ettevõtmine jõudnud tuhandete huvilisteni ning on jätkanud kasvamist sellest ajast peale. „Tagasi kooli“ algatuse strateegiline partner on Swedbank. „Tagasi kooli“ infosüsteemi arendaja on Ignite.

Õpilaste mõtted külalisõpetajatest