Loodusfestivali linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ võitis tänavu Allar Leo tööga „21. sajandi rebane elab ühes Tallinna kallimas rajoonis katusekorteris“. Laste ja noorte kategoorias valiti parimaks Grete Johanna Korbi foto „Metsik hüpe“. Mõlemad tööd pärjati ka Tallinna Loomaaia eriauhinnaga.

 Loodusfestivali traditsiooniline linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ kutsub inimesi linnaloodusele rohkem tähelepanu pöörama ja jäädvustama hetki läbi kaamerasilma. Sel aastal laekus konkursile 247 tööd, mis oli 76 foto võrra enam kui eelmisel aastal – sellest 64 pilti olid laste ja noorte tehtud. Fotokonkursile sai töid esitada 1. aprillist kuni 16. maini.

Konkursile saadetud töid hindas žürii, kuhu kuulusid professionaalsed fotograafid ja oma ala eksperdid. Kõik žüriiliikmed tõid hindamisel esile keerulise dilemma – leida fotodel tasakaal linna ja looduse vahel ja samas hinnata vormistust, kvaliteeti ja tehnilisi oskusi. Ette tuli ka töid, kus žüriiliikmed oleks tahtnud kadreerimise ja pildi lõikamise kallal norida.

„Eks kõige tüüpilisem küsimus on alati see, kas pildil on mõlemad asjad lugu rääkimas – linn ja loodus. Ka linnas saab teha mõne looma- või linnuportree nii, et linna ennast pildile enam ei jää. Kuid selgem lugu ilmub pildile ikka siis, kui need asjad on kombineerituna,“ rääkis bioloog ja loodusfotograaf Urmas Tartes.

Žürii liikmete sõnul olid fotod tänavu mitmekesisemad – eelmise aasta võidutöö oli paljusid kaadreid inspireerinud. Esindatud olid fotod loomadest ja lindudest linnakeskkonnas. Fotograaf Kaisa Keizars-Aron tõdes: „Vaikelu väärikaid tabamusi oli samuti, näiteks köndistatud puuhiiglane prügikastide kõrval. Lisaks olid seekord digitaalsele materjalile ka analoogtehnikale salvestatud hetki. Pealkirja andmine polnud ka lihtsamete killast ülesanne – vähesed sobisid valatult, enamusel jäi midagi vajaka, näiteks kirjavead pealkirjades ei ole vastuvõetav“.

Võidutöö autor Allar Leo meenutas foto saamise lugu: „Aasta jagu ketras see mõte peas, kuni ühel päeval kuulsin, et keegi märkas taas rebast Patarei merekindluse juures – läksin kohe kohale. Jalutasin ümber kindluse, uurisin ülevalt ja alt, kuni märkasin rebast katusel: ta lihtsalt istus seal, vaatas rahulikult aknast välja ja nautis täiel rinnal päikeseloojangut. Esimesed pildid tegin tavakaameraga, aga nähes tema julgust, võtsin välja drooni. Rebane lubas end lahkesti pildistada. Minust jäi ta katusele päikeseloojangut edasi nautima. Hiljem õhtul kuulsin, et rebast olla nähtud Noblessneris take away toidu järel käimas, kui nii võib öelda toidu näppamise kohta“.

Laste ja noorte kategoorias võitnud töö „Metsik hüpe“ jäädvustati Tallinna lähedal. Autor Grete Johanna Korb meenutas foto tegemise hetke: „Uitasin kodutänavatel, jalutasin parajasti koprajahilt koju. Kopraid mul ei õnnestunud kohata, ent nägin nende teravaks näritud pliiatseid. Kuulsin vareste kisa, mis kostis minu pea kohal – olin üliõnnelik, kui avastasin, et see on nugis, kes teeb kui orav metsikuid hüppeid puult puule ja keda varesed ründavad. Eriti õnnelik olin, kui avastasin, et mul õnnestus tabada nugis sel hetkel kui ta sooritas ühte metsikut hüpet ühelt puult teisele“.

Linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ 25 parima töö galeriiga saab tutvuda Tartu Ülikooli botaanikaaias, mis avati Loodusfestivali viimasel päeval enne Linnujämmi sündmust. Galreii jääb uudistamiseks üles kuni suve lõpuni. Samuti tutvustatakse parimaid töid suve jooksul Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia Facebooki ja Instagrami kontodel. Esikolmiku võidutööd nii üldarvestuse kui ka laste ja noorte kategoorias pärjatakse auhindadega, mille on välja pannud Photopoint, reklaamibüroo Salibar, Tallinna loomaaed, Fotografiska, Tänapäev, fotoajakiri POSITIIV, Petrone Print, Viru Folk, teater Vanemuine ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.

Linnalooduse fotokonkurss „Metsik linn“ kuulub Loodusfestivali programmi, mis sel aastal toimus 7.‒13. juuni üle Eesti ja veebis. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega.

Fotosid hinnati kahes vanuserühmas: lapsed ja noored (kuni 15-aastased, k.a) ning üldarvestus, kus osavõtjate vanus ei ole piiratud. Esitatud fotosid hindas kuueliikmeline žürii, kuhu sel aastal kuulusid Piret Eensoo, Rene Jakobson, Kaisa Keizars-Aron, Ingmar Muusikus, Kerttu Taggo ja Urmas Tartes.

Võidutööd üldkategoorias:

1. koht ja Tallinna Loomaaia lemmik  – Allar Leo „21. sajandi rebane elab ühes Tallinna kallimas rajoonis katusekorteris“

2. koht – Silja Paavle „Suur tükk ajab suu lõhki?“

3. koht – Jan Vutt „Noored rebased“

Võidutööd laste ja noorte kategoorias:

1. koht ja Tallinna Loomaaia lemmik – Grete Johanna Korb „Metsik hüpe“

2. koht – Liisa Leidre „Rong päikeseloojangul“

3. koht – Loore Lehemets „Linn jõe taga“

Palju õnne võitjatele ja suur tänu kõigile osavõtjatele ning auhindadesse panustajatele!