Eile õhtul kuulutati välja Baltimaade jätkusuutlikkuse konkursi esimesed võitjad. 323 kandidaadist pääses finaali ka mitmeid eestlaste ettevõtmisi ning ühest neist sai startup kategooria võitja!

“See oli fantastiline võimalus kokku tuua ja tunnustada selliseid ettevõtmisi, mis oma tegevusega juhivad tähelepanu sedavõrd olulisele teemale ning samas aitavad muutuse loomisele kaasa. Rimis oleme võtnud viimasel ajal just suuna teha koostööd värskete ettevõtmiste ja nutikate idufirmadega, sest sealt tuleb lihtsalt nii palju häid lahendusi,” nendib Rimi Eesti vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. Rimi nimelt oli üks sündmuse korraldajaid ja ka suurtoetaja.

Rahvusvahelistest ekspertidest koosnevas žüriis esindas Eestit Let's Do It World tegevjuht ja Maailmakoristuse eestvedaja Anneli Ohvril. 

Tema sõnul on jätkusuutlikkus veel tihtipeale vastuvoolu ujumine ning seda enam on oluline innustada tegijaid jätkama kõige kiuste: “Kui Eesti eestvedajate tegemistest oleme ikka juba siin-seal kuulnud, siis väga huvitav oli lugeda oma lõunanaabrite tegemiste kohta ning tõdeda, et uute võimaluste otsimine jätkusuutliku ühiskonna ehitamiseks käib ka neil suure hooga. Mina hindasin just muutuste saadikuid. Kõik esitatud kandidaadid on pühendanud oma elu jätkusuutlikkuse edendamisele, nad on tõelised oma valdkonna pioneerid. Just tänu sellistele inimestele areneb meie elu edasi ning on lootust, et tuleme toime ka globaalsete keskkonna ja kliimaalaste väljakutsetega.”

Žürii koosseisu kuulus jätkusuutlikkuse ja innovatsiooni asjatundjaid 12 riigist üle maailma, sealhulgas USA-st, Saksamaalt, Ühendkuningriigist, Soomest, Rootsist, Balti riikidest ja mujalt. Taotluste hindamisel ja finalistide valimisel lähtuti Euroopa ühe juhtiva rohetehnoloogia ettevõtte Plan A väljatöötatud metoodikast. 

323 kandidaadi seast tõsteti igas alamkategoorias esile kolm finalisti, kelle saavutusi säästva ja keskkonnasõbraliku tegevuse edendamisel tutvustati 9. detsembril toimunud auhinnatseremoonial, sündmust sai vaadata Baltic Sustainability Awards'i kodulehel ning seda kandis üle ka Delfi Läti kanal.

Keskkonnamõju kategoorias, kus hinnatakse äriprotsesside ja toodete ning teenuste negatiivset keskkonnamõju vähendavaid ning jätkusuutlikku tegevust edendavaid arendusi, jõudsid finalistide hulka kaks Eesti ettevõtet – kodudele ja ettevõtetele taastuvenergia pakkuja Enefit suurte ja keskmise suurusega ettevõtete alamkategoorias ning Viimsi Vallavalitsusmittetulundusühingute ja avaliku sektori alamkategoorias. Viimsi vald on loonud säästlikud linnakuivendussüsteemid, mis imiteerivad sademevee looduslikku ringlust ja tagavad võime juhtida sademevett ka tuleviku kliimastsenaariumite korral.

Roheinnovatsiooni kategoorias on finalistid selgunud kahes alamkategoorias – ettevõtete ja idufirmade seas. Ettevõtete alamgrupis tõsteti finalistina esile Eestist AUS DESIGN, kes loob süsinikuneutraalseid rõivaid. Moetööstuse ökoloogilise jalajälje minimeerimiseks toodab ettevõte rõivaid tootmiseelsetest kangastest, kasutades teaduslikku metoodikat UPMADE®.

Idufirmade alamgrupis pääsesid kolme finalisti hulka kaks Eesti ettevõtet – Gelatex ja Grünfin. Gelatex on leiutanud tehnoloogia bio-põhiste nanokiudude tootmiseks, mis annab taimselt toodetud lihale struktuuri. Uus tehnoloogia on 100 korda kiirem ja üle 90% odavam senistest tehnoloogiatest. Grünfin on platvorm, mis annab inimestele võimaluse luua positiivse mõjuga jätkusuutlik investeerimisportfell, keskendudes teemadele nagu keskkond, ebavõrdsus, tervishoid jms, kuid võimaldab saada oma investeeringutelt tulu turupõhiselt.

Viimases, säravamaid jätkusuutlikkuse eestvedajaid tunnustavas muutuste saadikute kategoorias, kuulutati igast Balti riigist välja kolm finalisti. Nende hulgas on Eesti suurima sotsiaalse ettevõtte Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu, jäätmebiomassist jätkusuutlike süsiniknanomaterjalide tootja UP Catalyst kaasasutaja ja tegevjuht Gary Urb ning Ida-Viru maakonna rohestrateegia juht ning puhaste tehnoloogiate arendamisele keskenduva Beamline kiirendi kaasasutaja Kadri Piho.

 

VÕITJAD:

 

Suurte ja keskmiste ettevõtete auhind

Trafi (Leedu)

 

Väike ettevõte auhind

Keskkonnalahenduste Instituut (Läti)

 

MTÜ ja avalik sektori auhind
Vilniuse linnavalitsus (Leedu)

 

Ettevõtete innovatsiooniauhind

Auga Group (Leedu)

 

Startup innovatsiooniauhind
Grünfin (Eesti)

 

Changemaker Eesti 

Gary Urb

 

Changemaker Läti

Dagnija Blumberga

 

Changemaker Leedu

Karolina Gurjazkaitė

 

Rimi Baltic Sustainability Awards Ceremony | Facebook

Rimi Baltic Sustainability Awards Ceremony | LinkedIn

 

Rimi Baltic Sustainability Awards konkurssi aitasid sel aastal korraldada Rimi ja Dokobit,sündmuse peakorraldaja on Läti konsultatsioonibüroo Helve. Tänavust sündmust toetasid ka PwC ja Citadele pank. Taotluste õiglast, läbipaistvat ja andmepõhist hindamist ülemaailmsete standardite järgi tagas metoodikapartnerina maailma üks juhtivaid rohetehnoloogia ettevõtteid Plan A. Oma nõusoleku panustada žürii töösse ökosüsteemi partneritena andsid ka Let’s Do It World, Cleantech ForEst, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik ja paljud teised.