Hästi nägemine parandab igas vanuses inimeste elukvaliteeti, seetõttu on enda silmade tervise hoidmine äärmiselt oluline. Ometigi võivad silmade tervisele halvasti mõjuda nii igapäevased rutiinseks muutunud harjumused kui ka inimese üldine seisund, mis võib sõltuda pärilikkusest.
- Tarbimine ja tervis
- 16. august 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Optometrist Merle Väljari selgitas, et paljude inimeste silmad on tänapäeval igapäevaste tegevuste tõttu sageli liigselt pinges. „Liiga kaua ekraani vaatamine, sh pikalt arvutiekraani ees töötamine, tahvelarvutist lugemine, järjepidev teleka vaatamine ning nutitelefoni kasutamine nõuavad silmadelt pidevalt pingutamist,“ tõi Väljari esile, nentides, et suurenenud ekraanikasutamise tagajärjel võib juhtuda, et silmad hakkavad kiiremini kuivama või punetama ning ka nägemine võib halveneda.
Samamoodi mõjub silmade tervisele lugemine või lähitöö ebasobivates tingimustes – näiteks ebapiisava valgusega või ka halva lugemisnurga ja asendi kasutamisel.
Optometrist nentis, et igal inimesel on võimalik oma käitumisharjumusi korrigeerides silmade tervise hoidmisele kaasa aidata. „Arvuti taga töötades tuleks teha regulaarselt pause, et anda silmadele puhkust. Pauside ajal tasub vaadata kaugusesse, näiteks aknast välja ning teha ka erinevaid silmaharjutusi - näiteks silmaringe ühes ja teises suunas või siis vaadata kaugusesse – fokusseerida pilk ning seejärel vaadata läheduses asuvale objektile ning seda tegevust korrata 3-6 korda järjest,“ soovitas Väljari. Ta lisas, et hea on lasta ka päeva jooksul silmadel lihtsalt puhata ning aeg-ajalt silmad sulgeda.
Instrumentariumi optometrist soovitas enda silmade tervise hoidmiseks kasutada alati õigeid töövõtteid arvutiga töötamisel: monitori ülemine serv peaks olema 5-7 cm silmadest allapoole, siis on koormus silmadele väiksem, kuna see soodustab silmade pilgutamist, mis omakorda aitab hoida silmi niiskematena.
„Paberkandjal materjalide lugemisel veenduge, et lugemiseks on piisavalt valgust ning et ajaleht või raamat on vähemalt 40-50 cm kaugusel,“ soovitas Väljari.
Lisaks igapäevastele tegevustele mõjutavad silmade heaolu ka keskkonnast tingitud mõjud – näiteks otsene ere päike kui ka tolmune või kuiv konditsioneeritud õhk.
Ta lisas, et päikeselise ilmaga tuleb kanda korralikke päikeseprille, millel on UV-kaitse. „Lihtsalt tumendatud klaasidega päikeseprillid võivad teha silmadele karuteene, sest silmaava tumedate klaaside taga laieneb ning UV-kiirguse kahjulik mõju seeläbi suureneb,“ sõnas Väljari.
Ka halvad harjumused nagu suitsetamine ning ülemäärane alkoholi tarbimine takistavad organismis toitainete ja vitamiinide omastamist, mõjutades kogu keha tervislikku seisundit, sealhulgas ka silmi. „Alkohol dehüdreerib keha ning see võib tekitada näiteks ka silmade kuivust ning samas põhjustada erinevaid silmahaigusi“ nentis optometrist.
Optometrist rõhutas, et silmanägemist tuleks kontrollida vähemalt kord iga kahe aasta järel, kui ei ole öeldud teisiti. „Igas optikakaupluses saab kontrollida nii nägemisteravust, -ulatust kui ka silmarõhku,“ soovitas Väljari. Ta lisas, et silmarõhku peaksid kontrollima vähemalt kord paari aasta jooksul kõik täisealised inimesed ning eriti need, kelle sugulastel esineb kõrgenenud silmarõhuga seotud silmahaigus. Rohkem peaks silmade seisundit kontrollima ka kõik need, kes töötavad palju arvutitega, juhivad sõidukeid või teevad muud sarnast head silmanägemist eeldavat tööd.
Kui aga nägemine on halvenenud ning selle parandamiseks on välja kirjutatud prillid, siis tuleb neid kindlasti ka kasutada, sest vastasel juhul võib mõningatel juhtudel, eriti lastel ja noorukitel nägemine veelgi enam halveneda.
„Miinusprille, mis teevad kaugele vaatamise selgemaks, võib tegelikult kanda pidevalt kõiki igapäevaseid toiminguid tehes. Lähemale kui paari meetri kaugusele vaadates – näiteks raamatut lugedes või nutiseadmes olles võib need teatud tugevuste korral ära võtta, kuid ei pea,“ selgitas Väljari. Samas lähitööprillide puhul ei tasu pikalt ilma prillideta lugeda või ekraani taga töötada, sest see väsitab silmi ning päeva lõpus ei aita enam ka prillid. „Lähitöö prillide omanikud või ka need, kes kasutavad sagedasti ja pikalt tööks arvutit, peaksid prillid kohe tööd alustades ette panema ning neid ostes eelistada selliseid prilliklaase, millel on spetsiaalne peegeldusvastane kate, mis vähendavad ekraanide helenduse väsitavat mõju silmadele,“ sõnas optometrist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta